Путин до момента не е отправил пряка заплаха за използването на ядрено оръжие, но с изказванията си в последните седмици, той като че ли подготвя почвата и една такава опция да бъде приета от руското общество. Все пак мисля, че вероятността е малка, но това не значи, че не трябва да се готвим за такъв сценарий. Правителството ни, управлявано изцяло от военни, се е скрило и въобще не казва нищо по въпроса, камо ли да правят нещо.
Това заяви пред БНР военният експерт и бивш министър на отбраната проф. Тодор Тагарев. Според него този вариант няма да бъде приет от цялото руско общество, но руският президент Владимир Путин цели възможността от ядрена атака да изглежда като достатъчно правдоподобна и рационална в очите на част от гражданите на Русия.
"Ние можем да желаем събитията да се развият по определен начин, но трябва да се готвим за по-тежкия възможен сценарий и аз не виждам нищо такова. Нека правителството да ни обясни как трябва да се готвим, защото Путин посочи България като, де факто участник, в подготовката на този т.нар. "терористичен акт" на Кримския мост. Държавата трябва да отговори", каза той.
"Кримският мост е напълно легитимна военна цел"
Тагарев посочи, че Кримският мост е бил изграден от Русия в нарушение на законите на Украйна и на международното право, тъй като ограничава придвижването на украински кораби към украинските пристанища и териториални води и че това го прави напълно легитимна военна цел.
Според военния експерт взривът не би могъл да се нарече терористичен акт, дори да се допусне, че мостът е бил разрушен с участие на украинските служби за сигурност или украинската армия.
"Дали това ще доведе до някаква ескалация? Да, видяхме вчера масираните ракетни удари, но украинското военно разузнаване твърди, че тези удари са подготвени още преди една седмица. Освен това не е ясно дали Русия разполага с капацитет да продължи да нанася такива удари. Вече видяхме че т.нар частична мобилизация няма да има ефект на бойното поле и няма да промени ситуацията", заяви той.
За твърденията на Кремъл за българска следа
Тагарев посочи, че информацията за т.нар. българска следа във взрива на Кримския мост е била обявена на най-високо равнище в Русия, но че липсва нужната ответна реакция на българското правителство. По думите му, за да се знае наистина има ли такова нещо, трябва да се чуят становищата на българските правителствени ръководители, а не изтекла информация.
"Тази хипотеза съответства с пропагандата на Кремъл, която отдавна твърди, че Русия не воюва с Украйна, а с колективния Запад и с НАТО. Това е много удобна хипотеза за терористичен акт с участие на натовска страна. Русия решава да посочи България, като член на НАТО. Вече топката е в полето на българските власти, мен лично много ме смущава фактът, че те втори ден мълчат", каза Тодор Тагарев.
По думите му по този начин Владимир Путин лично е посочил България като участник в терористичен акт, и то нанесен по неговата гордост - Кримският мост, което налага спешна реакция от страна на служебния ни кабинет. Личната теза на Тагарев е, че българска следа няма.