На 27 и 28 септември Димитровград ще бъде домакин на международна среща по Проект FARO - „Противоречивото наследство в европейските градове - създаване на европейски разказ за оспорвани идентичности чрез участието на гражданите“. На срещата ще участват 28 експерти от партньорските градове Форли (Италия), Карбония (Италия), Лузада (Португалия), Щей (Румъния), Шкодра (Албания), Нова Горица (Словения), Пьотрков Трибуналски (Полша), както и новоизбраният Президент на Асоциация АТРИУМ – Професор Улисе Трамонти и доскоршният такъв – Професор Патрик Лийч. Община Димитровград е водещ партньор по проекта.
С концепцията за „противоречивото наследство“ реферираме наследство, което включва разминаване на различни истории и липса на съгласие и последователност в начина на представяне на миналото и спомените, използвани в публичните пространства.
Навсякъде в Европа има много градове, които се характеризират със значително присъствие на така нареченото „противоречиво наследство“ (империализъм, национализъм, тоталитаризъм и недемократични режими), което е трудно да се управлява. Третирането на материалното наследство, което намесва политически чувствителни материи, изисква внимателен анализ как да бъде интерпретирано и представено. Това е постоянен риск да възникне неразбиране или обвинение в исторически ревизионизъм по отношение на режимите, които са сътворили това наследство.
Целта на проекта е да насърчи политиците, местните организации и гражданите да изготвят нови подходи за въздействие върху по-малко догматичното използване на наследството - това, което насърчава критичното мислене, признава плурализма в мирогледа и правото на всеки човек да разбира, създава, свързва и води диалог относно миналото.
Проектът дава възможност на общини от няколко държави да:
- насърчат взаимното познание и засилят взаимодействието между различните заинтересовани страни и партньори на международно равнище;
- вдъхнови заинтересованите страни, които са ангажирани с посрещането на предизвикателствата на управлението на „противоречивото наследство“;
- споделят и обменят опит и практики, да ги развият или адаптират към специфичните условия при развиването на нови програми;
- инициират нови подходи и по-големи проекти по отношение на управлението на „противоречивото наследство“ в урбанистичния контекст.