Председателят на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен произнася своята трета реч за състоянието на Съюза.
В речта си за състоянието на Съюза от 14 септември 2022 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен очерта водещите инициативи, които Комисията планира да предприеме през идната година. Много от тях са в отговор на препоръки, отправени от граждани в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа.
Сред инициативите са:
- Продължаване на силната подкрепа за Украйна и нейния народ, включително чрез пълноценно използване на потенциала на единния пазар на ЕС
- Въвеждане на мерки за подпомагане на европейците да преминат през енергийната криза
- Подкрепа за бизнес средата, особено за малките и средните предприятия, с цел укрепване на бъдещата конкурентоспособност на Европа
- Намаляване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива и работа в тясно сътрудничество с надеждни доставчици
- Допълнителни инвестиции в енергия от възобновяеми източници, по-специално в енергия от водород
- Водеща роля в световен мащаб в областта на адаптирането към изменението на климата и опазването на природата
- Продължаване на подкрепата за демокрацията у дома и по света, както и за върховенството на закона
Имаме необходимия кураж с необходимата солидарност и руският президент Владимир Путин ще се провали и Украйна и Европа ще победят, каза Фон дер Лайен.
"Санкциите ще останат. В момента ние трябва да продължим по този начин, а не да се примиряваме. Трябва да го кажем много ясно. Същото важи и за финансовата подкрепа към Украйна. Възстановяването на страната ще струва огромни ресурси."
Пред членовете на Европейския парламент председателят ще отчете постигнатото през изминалата година и ще обяви намеренията на Комисията за следващите действия в отговор на последиците от войната в Украйна, глобалната енергийна криза и други предизвикателства пред Европейския съюз.
В залата присъства и Олена Зеленска.
ЕС ще остане солидарен с Украйна, каза в началото на речта си Урсула фон дер Лайен. Санкциите ще останат, същото важи и за финансовата подкрепа, каза тя.
ЕС ще продължи да работи с Украйна за построяване на украински училища, за което ще бъдат предоставени над 100 млн. лв. Украйна ще бъде безплатно включена в роуминг системата на ЕС. ЕК ще работи с Украйна, за да гарантира безпроблемен достъп до единния пазар на ЕС.
Фон дер Лайен говори и за енергийната криза. Заяви, че ЕС трябва да замени Русия за доставките на газ с доставчици от САЩ и Норвегия. Миналата година доставките на газ от Русия са били 40%, сега са 9%. Русия обаче продължава да манипулира енергийния пазар, каза председателят на ЕК.
Въвеждат се мерки за държавите членки за намаляване на общото електрическо потребление. Необходима е целенасочена подкрепа за малки и средни предприятия, като заводите за стъкла. Също за семействата, които не могат да си плащат сметките. Ето защо предлагаме таван на приходите на компаниите, които произвеждат електроенергия, каза тя. Над 140 млрд. евро ще се съберат за държавите членки за справяне с проблемите с енергията.
Трябва да се създадат условия за по-ниски цени, трябва да се погрижат и за сигурността на доставките и за конкурентноспособността в световен план.
В Балтийските държави има много инвестиции във ВЕИ централи, а в Германия тръгнаха новите влакове, задвижвани с водород, съобщи още фон дер Лайен. Ще се инвестират за изграждане на новия пазар нза водорода.
Речта за състоянието на Съюза е знаково събитие в началото на всеки нов политически сезон в Европа от последните 12 години насам. Дебатът през септември за състоянието на Европейския съюз е момент, който демонстрира отчетността на Европейската комисия пред демократично избраните представители на ЕС и спомага за изграждането на по-прозрачен и демократичен Съюз. Заедно с речта си председателят на Комисията представя и писмо с намерения за законодателните инициативи, които предстоят през следващите седмици и месеци.
Пълния текст на Речта за състоянието на Съюза ще намерите тук.