Анализ на авиоекпсерта Димитър Ставрев
Самолетът подава сигнал за бедствие докато е над Егейско море и иска аварийно кацане, защо тръгва да се връща по същият маршрут, по който е дошъл от Ниш, а не тръгва директно към Кавала? Този въпрос постави в ефира на “Здравей, България” авиоекспертът Димитър Ставрев.
“Смята се, че пожарът не е започнал веднага от двигателя”, каза Ставрев.
“Смята се, че поради характера на товара и неговата чувствителност, първоначално са решили да се върнат в Ниш, тъй като превозването на такъв тип стоки е свързано с определена конфиденциалност”, поясни авиоекспертът, позовавайки се на карта, проследяваща траекторията на самолета.
Според данни, предоставени за самолета, той е летял 12 минути до достигането на брега. “За толкова време щяха да стигнат до Кавала и да избегнат инцидента”, изчислява Ставрев.
След разбилия се самолет край Кавала: Телата на 6-ма от загиналите са открити
Освен траекторията на самолета, експертът поставя под въпрос и неговата изправност.
“Самолетът може да лети с три двигателя до следващата дестинация, която е Аман. Той е с голяма мощност, може да превозва 20 тона. Няма обяснение защо тръгва да се връща. Имало е нещо друго, което ги е притеснило”, смята той.
”Може да има сериозни притеснения относно поддръжката на самолета”, допълни Ставрев. Той обаче изключи версията за умишлено сваляне на самолета.
Самолетът, модел Ан-12, е бил произведен през 1971г. Преди да стане част от украинската авиация, той е бил собственост на две български авиокомпании.
Kатастрофата на товарния самолет в Северна Гърция
Експертите, които разследват катастрофата на товарния самолет в Северна Гърция късно в събота, не са открили доказателства за опасни вещества, съобщава в. „Катимерини“. Около мястото на инцидента обаче са разпръснати много боеприпаси, които самолетът е превозвал. Намерени са телата на всичките осем членове на екипажа, които са украински граждани.
Товарният самолет Ан-12 на украинския превозвач „Меридиан“ е излетял от сръбския град Ниш в събота вечерта. Самолетът се разби малко преди 23:00 ч. в нива между две гръцки села на около 40 км западно от международното летище на град Кавала. Всичките осем членове на екипажа са загинали при катастрофата.
Минути преди падането пилотът е съобщил на авиодиспечерите, че има проблем с единия двигател и трябва да извърши аварийно кацане. Той е бил насочен към летище Кавала, но така и не е стигнал до там.
Фюзелажът на четиримоторния турбовитлов самолет от съветската епоха се е влачил по земята в продължение на 170 метра (близо 190 ярда), преди да се разпадне. Местните жители съобщават, че са видели огнено кълбо и два часа след катастрофата са чували експлозии. Кадри от дрон показват, че от самолета са останали само малки фрагменти.
Сръбският министър на отбраната Небойша Стефанович заяви на пресконференция в неделя, че самолетът е превозвал 11,5 тона боеприпаси за минохвъргачки сръбско производство за Бангладеш, който е бил купувачът. Самолетът е излетял от град Ниш и е трябвало да направи междинно кацане в Аман, Йордания.
Стефанович каза, че полетът е имал всички необходими разрешения в съответствие с международните разпоредби.
Украинският консул в Солун пристигна вчера на мястото на катастрофата и потвърди, че всички членове на екипажа са украинци.
Специалното звено за ядрена, биологична и химическа защита на гръцката армия разчисти в неделя два пътя, по които да се придвижат експертите по криминалистика на пожарната служба. Към края на деня бяха извадени всички тела, заяви пред репортери командирът на батальона за разчистване на минни полета.
Експерти по обезвреждане на взривни вещества също са работили на мястото на катастрофата. Едва след като те приключат работата си, експертите от Службата за гражданска авиация ще се опитат да извадят черните кутии на самолета.
Пожарната служба и полицията създадоха разширен периметър за сигурност заради разпръснатите боеприпаси. Близките черни пътища са затворени за движение. Пожарникарите, които се втурнаха към мястото на инцидента в събота вечерта, първоначално не можаха да стигнат заради дим и силна миризма, за която се опасяваха, че може да е токсична.
На местните жители беше разрешено да излизат от домовете си в неделя, след като в нощта на събота срещу неделя им беше казано да стоят вътре и да държат прозорците си затворени. Длъжностни лица съобщиха на местните жители, че нивите им може да не са безопасни за работа поради вероятното наличие на експлозиви.