За нашествие от пеперуди в „Кенана“ сигнализираха хасковлии. Летящите насекоми се появили преди около две седмици, но през почивните дни популацията им се увеличила драстично. Присъствието им не само дразни обитателите в жилищния район, но отделно хората се опасяват, че при образуването на гъсеници, може да започнат да нанасят поражения по растенията.
„Казвали са ми, че са напаст за черешите, а аз имам хубава череша“, коментира Георги Василев. Той заяви, че в тази връзка се наложило да пръска насажденията.
С проблема с нашествието от пеперуди в покрайнините на Хасково беше запознат и агрономът по растителна защита Димитър Димитров, който стопанисва агроаптека в областния град. Той заяви, че от около десетина дни негови клиенти започнали да търсят препарати срещу насекомите.
Според него увеличението броя на пеперудите се дължи на много фактори, но най-вече на глобалното затопляне. „Зимите са много топли. Студът ограничава популациите на тези инсектициди и когато няма много големи студове, те се намножават и така се получават проблемите“, каза агрономът. Допълни, че освен това в България няма необходимата химия за третиране, тъй като Европейският съюз забранява много активни вещества. Много от препаратите, които са били използвани до преди 5-10 години, вече ги няма и се получава празна ниша в борбата срещу тези неприятели.
Димитров е категоричен, че за справянето с нашествието от пеперуди, трябва да се направи масово третиране на „Кенана“ и покрайнините на града, каквото е имало до преди десетина години и се е извършвало от община Хасково, която е имала бюджет за това.
Според него локалното третиране също има резултат, но той е по-кратък, тъй като пеперудите прелитат от двор на двор.
Димитров коментира, че до 10-20 дни ще стане ясно от кой вид са точно въпросните насекоми, когато започнат да се появяват гъсениците. Поясни, че някои от тях не вредят, но има и такива, които прояждат листата на растенията, плодове и зеленчуци.
Анета Кутелова
Oo7
Агронома