Хасковският зоопарк връща в природата част от елените лопатари, които се отглеждат в стадото на „Кенана“.
Тази история започва преди около 4 години, при съвместната работа на зоопарка на „Кенана“ с Дивечовото стопанство „Студен кладенец“, разказва управителят на къта за животни в Хасково Валентин Ахтаров.
В стопанството, чиито територии са част от екологичната мрежа Натура 2000, на южния бряг на язовир Студен кладенец в Източните Родопи, на воля обитават стада елени лопатари и сърни. Първите 32 екземпляра са разселени в тази част през 1960 година. В резервата "Вълчи дол" днес стадото наброява хиляди, заради което и участъкът е известен още като „еленовото стопанство“.
Преди четири години от „Студен кладенец“ са взети за зоокъта в Хасково две кошути. От Димитровградския зоопарк къта на „Кенана“ става новият дом на елен лопатар. И с кошутата, която е отгледана в зоопарка в Хасково, четирите животни поставят началото на стадото, което днес вече наброява 23 екземпляра.
В същото време два от възрастните елени от хасковския зоопрак са разселени.
А част от младите животни от подновеното стадо от зоопарка в Хасково също се връщат в природата, когато достигна определената зрялост, за да се справят сами-на около 2 години.
В софийско стопанство от Хасково вече са пуснати два елена,
три животни са част от стадата на Дивечовото стопанство „Студен кладенец“.
Четири мъжки от еленовото стадо на „Кенана“ са в момента готови за разселване в естествена среда.
„Ангажиментът за реинтродукция, т.е за развъждане на млади животни и връщането им обратно в природата, е едно от задълженията на зоопарковете“, пояснява Валентин Ахтаров.
Само през тази година с екипа му са обгрижили четири млади лопатарчета, родени в зоологическия кът.
Водачът на стадото на „Кенана“ е 4-годишният младок Артур. Той е син е на кошутата, отгледана в хасковския зоопарк -Алиса.
В природата се връщат обикновено мъжките екземпляри, а женските се оставят оставят за развъждане, обяснява шефът на зоопарка. Въпреки това от хасковския са пуснали в естествена среда и една кошута, отгледана тук. Тя е разселена в района на с.Алекснадрово преди време.
Тодор
123