Общинската администрация на Бургас си е затваряла очите за може би хиляди тонове бетон, излети в защитена зона без никакви документи и никакво съгласуване с МОСВ, заяви народният представител от „Демократична България“ Димитър Найденов по време на заседание на временната комисия за Росенец.
По думите му нито министерството на околната среда и водите (МОСВ), нито община Бургас са правили проверки там.
Найденов заяви, че фирмата “Straight Line”, която е придобила първо имота през 2007, първо купува терен от 9 декара, но впоследствие без ясно обяснение продава на свързваната с Ахмед Доган фирма “Хермес Солар” терена с 6 декара отгоре.
„Това обуславя липсата на логично обяснение, как впоследствие фирмата “Хермес Солар” е била призната за собственик на още едни допълнителни близо 6 декара. Няма предхождащи аргументи, на които да се стъпи, за да може да се предположи, че това е законно“, категоричен беше Димитър Найденов.
Друг интересен момент от историята на имота са детайлите около кея.
Председателят на комисията Калоян Янков и Димитър Найденов разказаха как този кей по желание на фирма "Хермес Солар" е бил заличен от кадастъра, защото това било поземлен имот, а не съоражение.
По-късно пак по предложение на „Хермес Солар” отново е нанесен този път по обратната процедура- не е поземлен имот, а съоражение.
„Разбирате ли как институциите си играят на пинг-понг една с друга? С една дума – скандал!“, каза Димитър Найденов.
Обсъден беше и спорния строеж с цел брегоукрепване на североизточният бряг.
„В хода на изследването на документацията, която получихме от няколко държавни органи, установихме, че това дори не може да бъде наречено брегоукрепване, защото района е предвиден за нанософормираща зона. В такива зони не се предвижда нито брегозащита, нито брегоукрепване“, коментира Найденов.
По думите му община Бургас е направила опит да „прехвърли горещия картоф в ръцете на държавата“, надявайки се да „мине номерът“, че това е строеж.
Той добави, че понеже собственикът на въпросния строеж за брегоукрепване е неизвестен, парите за премахването му ще бъдат взети от джобовете на данъкоплатците, защото е незаконен.
„Това са стотици хиляди левове, които ще платим ние, защото държавни институции не са си вършили работата“, категоричен беше Димитър Найденов.
Той