Четири граждански организации, ангажирани с правата на човека, правата на децата и правата на хората с увреждания, се обърнаха към институциите с настояване правата на децата да бъдат защитени в контекста на новата вълна на COVID-19. Националната мрежа за децата, Българският хелзинкски комитет, Асоциацията "Родители" и Общността "Мостове" изпратиха писмо до председателя на Народното събрание и председателите на парламентарните групи, до министър-председателя, министъра на здравеопазването и министъра на образованието и науката.
По данни на системата на Националния център за заразни и паразитни болести към 7 август 14-дневната заболеваемост от COVID-19 в страната ни е 61,1, а процентът на положителните тестове на седмична база - 2,3 от всички извършени. Според критериите на Европейския център за контрол на заболяванията това поставя страната ни в оранжевата зона, а темпът на нарастване на броя случаи показва, че влошаването на епидемичната обстановка вече не е хипотетичен риск, а случващ се процес.
Уроците от осемнадесетте месеца, в които Европа живее в пандемия, показаха, че колкото по-навреме се вземат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването, толкова по-малки са и хуманитарните, и икономическите щети.
Заради липсата на устойчива проваксинална политика страната ни пропиля шанса да намали натиска на застигащата ни четвърта пандемична вълна. В момента отново сме изправени пред неизбежния избор кои сектори и социални групи да платят цената на предстоящите ограничения.
Има риск това отново да бъдат децата.
От самото начало на кризата в България се неглижират сигналите, че масовото и продължително изваждане на децата от обичайната им социална и обучителна среда ще има дълбоки и дълготрайни негативни ефекти както върху тях, така и върху цялото общество. В последните си препоръки от юли 2021 г. Европейският център за контрол на заболяванията отново акцентира, че решението за затваряне на училища за контрол на пандемията COVID-19 трябва да се използва само в краен случай. УНИЦЕФ и ЮНЕСКО излязоха с общо изявление, призоваващо правителствата да организират мерките си така, че училищата да са последната институция, която се затваря при налагане на ограничения, и първата, която започва да работи присъствено при отпускане на мерките, за да се избегне поколенческа катастрофа.
Припомняме, че голяма част от учениците в прогимназиален и гимназиален етап в страната ни са учили присъствено едва три месеца за целия период на пандемията, която вече обхвана една и половина учебна година! През това време в дълги периоди работеха всички услуги за възрастни, включително нощни заведения и казина.
Децата са една от уязвимите групи, чиито права бяха нарушени в най-голяма степен в контекста на тази пандемия. Ограниченията ги засегнаха непропорционално, необосновано и дискриминационно. Това се вижда ясно и от изследването на Института за изследвания в образованието по задание на Министерството на образованието и науката, който сочи срив в мотивацията, ангажираността и постиженията на учениците, дори без да отчита жестокия психологически натиск, на който бяха подложени.
25% от учениците са в риск от отпадане от училище.
Повдигнахме въпроса още през юни и в началото на юли изпратихме до Министерския съвет, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката пакет от предложения за осигуряване на безопасна присъствена учебна година.
Реализирането дори на част от тези мерки изисква политическа воля правата децата да бъдат приоритизирани, съчетаване на здравните мерки с икономическа подкрепа за засегнатите сектори и по-категорична проваксинална политика. Това е общ ангажимент на законодателната и изпълнителната власт, обречен на провал, ако бъде прехвърлян като горещ картоф между различните им представители.
Настояваме институциите да предприемат спешно всички необходими мерки, за да бъде овладяна кризата своевременно.