В Хасково от днес вече има Ботева следа.
До бюст-паметника на поета революционер беше опята пръст от Козлодуйския бряг-мястото, от където Ботевите четници поемат по пътя на безсмъртието си. Урната със святата за всеки българин земя ще се пази в Регионалния исторически музей.
След едноминутното мълчание под воя на сирените точно в 12 часа днес, започна ритуалът, посветен на 2 юни – Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. На нея присъстваха представители на местната власт, на политически формации, организации и граждани.
На поклонението отец Никола отслужи и панихида по повод 145 години от смъртта на Ботев.
Днес- на 2-ри юни всеки от нас търси най-силните си думи, за да изкаже своята признателност и благодарност към подвига на Христо Ботев и героите, загинали, за да я има днес България. Един на пръв поглед дребен жест, но с огромен заряд-да имаме от пръстта, върху която преди 145 години са стъпили Христо Ботев и героите, които са тръгнали към своята голгота, ме трогна много, каза кметът на Хасково Станислав Дечев в обръщението си. Той посочи, че този жест е важен, за да помнят идните поколение за подвига, тъй както всяка скала в Околчица помни подвига и героизма на Ботев и четата му. И благодари на всички хора, дошли още преди обявеното начало на официалната церемония, обсипали с цветя паметника на Ботев пред читалище „Заря“ и отдали почит на героите.
Дечев покани пред бюст-паметника на революционера д-р Теодосий Андровски, с чието съдействие пръстта от Козлодуйския бряг е дошла в Хасково. А това става факт благодарение на негов приятел.„Господин Танев от Лом се обърна към мен с желанието да дари пръст от Козлодуйският бряг на Хасково. Идвал е само веднъж в нашия град и Хасково много му е харесал, затова и решил да направи този жест.
И един единствен атом да е останал от преди 145 години в двете шепи пръст от стъпките на Ботев и неговата чета, където те падайки на колене са се заклели да освободят България, тази земя е свята, каза д-р Андровски.
Урната с пръстта от земята край Дунав пое директорът на РИМ-Хасково Пенко Добрев. Той посочи, че тя ще бъде изложена в зала „Възраждане“, а на всяко честване на 2-ри юни оттук насетне ще бъде изнасяна за отслужване заупокойна молитва и преклонение от хасковлии.
Церемонията завърши с емблематичния марш „Тих бял Дунав“. Много родители доведоха децата си, за да положат цвете и се преклонят пред Ботев и героите.
Красимира Славова
Догань
Карадайгъ
Krum
Правопис
Пръст - пръста , пръстите /на ръцете/
Никъде , в никой случай не се употребява "пръс".
Справка - Правописен речник на българския книжовен език.