Хиляди хора се включиха в традиционни демонстрации за Първи май във Франция, предаде Ройтерс.
Протестиращите се събраха въпреки ограниченията заради коронавируса. Те настояха за социална и икономическа справедливост и изразиха съпротивата си срещу правителствените планове за промяна на помощите за безработица.
Близо 300 демонстрации бяха организирани в Париж и други градове, включително Лион, Нант, Лил и Тулуза.
В столицата, освен синдикалисти, в протестите участваха членове на движението на "Жълтите жилетки" и работници от сектори, тежко засегнати от ограниченията заради пандемията.
Демонстрантите, повечето от които с маски съгласно правилата за борба с коронавируса, носеха плакати с надписи "Дивидентите, не помощите за безработица, са доходите на мързеливите хора" и "Искаме да живеем, не да оцеляваме".
Повечето протести бяха мирни. В Лион обаче полицията разпръсна група от около 200 човека, които хвърляха пиротехнически средства, заявиха властите.
В Париж, където бяха разположени 5000 полицаи, бяха арестувани 17 души.
Облечени в черни дрехи демонстранти с качулки влязоха в сблъсъци с органите на реда или хвърляха камъни и кофи за боклук. Полицията каза, че е попречила на анархисти да се групират.
В първомайските прояви участваха крайнолевият лидер Жан-Люк Меланшон и крайнодясната лидерка Марин Льо Пен, които планират да бъдат съперници на президента Еманюел Макрон на изборите за държавен глава догодина.
"Моето желание е работническата класа да може да се освободи от страха от безработица", каза Меланшон в Лил, като добави, че се надява да се върне в града на следващия 1 май като президент.
Льо Пен по-рано поднесе в Париж венец пред статуята на Жана д'Арк, която нейната партия използва като националистически символ. Тя предупреди за опасност от "пълен хаос", ако Макрон бъде преизбран.
Макрон дойде на власт през 2017 г., обещавайки нов начин на правене на политика. Голяма част от неговия дневен ред за реформи обаче затъна в битки с профсъюзите, а пандемията спря плановете му за реформиране на пенсионната система.