Затъмнението ще донесе със себе си природни бедствия

Днешното слънчево затъмнение ще бъде наблюдавано в двете най-населени страни в света - Индия и Китай.

И в двата азиатски мастодонта легендите и приказките говорят за този астрономически феномен като за предвестник на добри новини за късмет и богатство, но и като за вестител на големи беди, припомнят ДПА и Франс прес.

В Индия много индуси възприемат слънчевото затъмнение като феномен, при който демоните Раху и Кету поглъщат Слънцето, правят храните негодни за консумация, а водата негодна за пиене, припомня Франс прес.

Въпреки че на теория се смята, че близо 1 милиард души в Индия ще гледат затъмнението, на практика милиони индийци ще си останат в домовете заради суеверията.

Храмовете ще бъдат затворени в много индийски градове. В един от най-популярните и посещавани в Делхи индуистки храмове - Лаксминараян, 15 духовници ще извършат специален ритуал срещу вредния ефект на слънчевото затъмнение върху хората и храната.

Според духовниците от този храм по време на слънчево затъмнение слънчевите лъчи стават нечисти и вредят на здравето на хората и на тяхното бъдеще, припомня ДПА.

Главният духовен лидер на храма Аваднеш Кумар Панди препоръчва на индийците в деня на слънчевото затъмнение да пеят мантри и да постят, защото само така ще избегнат вредните последици от феномена.

Милиони индийци пък ще се потопят във водите на свещената река Ганг в храмовия град Варанаси или във свещените езера в Курукшетра, също за да се пречистят от вредното въздействие на слънчевото затъмнение, допълва ДПА.

Подобни суеверия са разпространени не само в индийските села, но и в големите градове. В Делхи например домакините твърдят, че храната задължително трябва да се покрива в деня на слънчевото затъмнение, защото иначе става отровна и се налага да бъде пречиствана, като към нея се добавя листо от босилек.

На бременните жени се забранява да излизат навън, да режат нещо или да шият в деня на слънчевото затъмнение. В противен случай бебето, което ще родят, ще бъде или сляпо или с физически деформации, смятат още много суеверни индийки, допълва ДПА.

Срещу всички тези суеверия, водещи до възможно най-странно поведение по време на слънчевото затъмнение, от години се бори индийската Асоциация на рационалистите, обединяваща 100 000 души, припомня ДПА.

Нейните специалисти организират семинари и информационни кампании и канят индийците да участват в симулации на затъмнения, за да им покажат, че нямат основание да смятат този астрономически феномен за предвестник на лоши събития, отбелязва ДПА.

В Китай нещата също не са по-различни. Изписано на китайски, словосъчетанието "пълно слънчево затъмнение" означава в буквален превод "пълно изяждане" и отразява по този начин примитивното схващане, че по време на слънчевите или лунните затъмнения дракон отхапва част от Слънцето или от Луната, припомня ДПА.

Едно време в Китай на затъмненията се е гледало като на предупреждения за наближаващия Страшен съд. Суеверните китайци са вярвали, че след затъмненията идват катастрофални природни бедствия, крах на някоя императорска династия или смърт на някои китайски император, припомня Франс прес по темата.

Подобни суеверия продължават да съществуват и сега в комунистически Китай. Сега там се разпространяват вярвания, че след затъмненията винаги следват земетресения и други подобни природни бедствия или пък значими политически промени.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини