"Нямаме намерения и никога не сме имали такива, да извършваме каквито и да било разпоредителни сделки с парцели от терените на стадион "Шипка" - основното и резервното игрище в Асеноград.
Категорично заявявам, че през целия ни мандат няма да се строи там, каквито твърдения се разпространяваха из публичното пространство.
Напротив - ангажираме се да приведем стадиона във вид, в който гражданите, посещавайки го, да им е приятно", каза пред медии кметът на Асеновград доктор Христо Грудев.
Повод за изказването му са твърденията, които не отговарят на истината, че собствениците на реституираните имоти ще си влязат във владение и младите спортисти на града няма да има къде да спортуват.
Към днешна дата на стадион "Шипка" беше извършено така нареченото "продухване" на сондите.
Закупена бе помпа за напояването, изграждат се и нови пейки.
"Треньорският екип, който в момента се занимава с младите футболисти, също се ангажира с поддръжката на стадиона.
Досега общината е инвестирала около 60 000 лева.
Освен това, за ФК "Асеновец 2005" отпуснатите средства за 2020 г. са в размер на 88 000 лева и още 10 000 лева за поддръжка на самия стадион", посочи доктор Грудев.
Съ съдебно решение, след проведени съдебни процедури, на собствениците е възстановен имот, който влиза в границите на резервното игрище, разположено на територията на стадион "Шипка" в Асеновград. Последният от тях има право да влезе във владение през 2017 г.
2 години по-късно до община Асеновград е входирано заявление на собствениците за ново урегулиране на имотите по начин, по който да не бъде засегнато резервното игрище.
Експертен съвет по устройство на територията ( ЕСУТ ) със свой протокол №27/20.08.19 г. не е одобрил предложението.
Решението гласи, че "ЕСУТ счита, че таблицата в скицата предложение не съответства на графичната част.
Липсват доказателства за съгласие от собственика на ПИ 00702.511.234 по КК на гр.Асеновград за включване на имота в съсобствен УПИ.
ЕСУТ връща преписката за отстраняване на нередностите".
Община Асеновград се ангажира с разрешаване на проблема с резервното игрище, с цел да не се допусне нарушаване на тренировъчния процес.
Предвид възможни последващи реституционни претенции, от страна на собственици, община Асеновград е възложила проектиране на нов стадион с прилежаща инфраструктута върху изцяло общинска земя с площ 40 декара, към която никой няма претенции.
След изготвянето на проекта ще се търси финансиране за реализирането му.
Част от средствата, които община Асеновград е заделила за спорт, спортни бази и поддръжка през тази календарна година, са разпределени по следния начин :
- СК "Асеновец" - поддръжка на спортно-материалната база, в това число за отопление - 12 000 лева, за ФК "Асеновец - 2005" - 88 000 лева, а за поддръжка на стадион "Шипка" - 10 000 лева.
- подпомагане дейността на БК "Асеновец 2005" - 25 000 лева
- организиране на спорт по села и квартали - 10 000 лева
- подпомагане на футболни клубове по села и квартали - 50 000 лева
- поддръжка на стадион в квартал "Долни Воден" - 5 000 лева
- общински състезания и мероприятия, подпомагане за олимпийска подготовка - 35 000 лева
Общо всичко община Асеновград е отделила 400 000 лева за спорт през 2020 г.