„Поведението ни може да промени хода на тази пандемия. Ако си кажем, че няма такъв проблем и се държим все едно вируса го няма, ще имаме доста фибрилни хора. Ще бъде много по-трудно да разграничим кой е с температура от грип и кой с температура от COVID. Съответно ще има по-голям разход на ресурси и много повече болни хора” заяви в ефира на „Здравей, България” пулмоголът д-р Александър Симидчиев.
Той е на мнение, че от поведението на хората ще зависи броят на новозаразените с коронавирус. Според него то обаче се е променило през лятото и това е довело до предпазването на туристите не само от COVID-19, но и от други вируси, каквито са – гастроинтестинални заболявания, типични за летните месеци.
„Поведението на хората има отношение към това, колко ще се заразят. Новооткритите случаи зависят от поведението на хората, а смъртността и хоспитализациите зависят от поведението на медицинските кадри. Смъртността у нас е около 2%”, заяви д-р Симидчиев.
Той съветва да се спазва социална дистанция и да се прилага т.нар. поведенческа ваксина. Такова поведение трябва да се дава за пример и на децата.
„Училищата могат да се превърнат в център на разпространение на заразата, но не и в огнище, тъй като децата по принцип боледуват много леко или асимптомно”, смята пулмологът.
Според него децата ще разпространяват заразата, когато се приберат вкъщи, при своите възрастни родители. Относно носенето на маските, той е на мнение, че тя е необходима, ако не може да се спазва социална дистанция. А постоянното й носене било въпрос на навик, смята д-р Симидчиев.
„Съвсем наскоро открих сайт, направен от българин, който използва данни на Единната информационна система, но представени като графики. Те са разделени в различни групи, такава например е тази за смъртността. От тези графики става ясно какво се случва – смъртността в болници се увеличава, но тази от открити случаи намалява. Това показва, че в болници влизат по-тежки случаи. По-голяма част от хората се лекуват в домашни условия успешно”, обясни пулмологът.