Карикатури показват неуспешни опити за кадрови промени във водещи партии, поискани и по-късно подадени оставки, държавни преврати и последствията от тях, "авантажи", свързани с ротативни машини и злоупотреби в сферата на железопътния транспорт, сцени от Централния софийски затвор, теглилки с основни фигури на световната политика.
Авторът е Константин Каменов (1901-1953), а негова изложба ще бъде подредена от 3 септември до 3 октомври в галерия "Лоранъ", съобщиха организаторите.
Макар и носеща заглавието "Черно и бяло", експозицията е много повече от цветна, тя представя интересен обзор на три драматични за България десетилетия като започва с разказ, връщаш публиката почти деветдесет години назад във времето, за да покаже, че някои теми не са загубили своята актуалност и до днес, допълват домакините на събитието.
Авторът, популярен и като Камен Каменов, и като Константин Коцев, е роден в София. Става известен с тежката присъда, която получава от Народния съд през 1945 г. Името му се споменава и покрай общите изложби на карикатуристите от 30-те години на 20 век, и гостуването на групата български хумористи в Белград през 1937 г. Той присъства в писмата и рисунките на някои художници и интелектуалци затворени от "народната власт" в Централния софийски затвор.
След смъртта му споменът за него сякаш бързо се изличава от обществената памет, въпреки че започвайки от средата на 20-те на 20-и в. и следващите десетилетия в пресата са отпечатани стотици негови карикатури, отбелязва кураторът на изложбата Елисавета Станчева. Само в рамките на проучването за изданието, съпровождащо изложбата, са били идентифицирани над 700 публикации в близо 30 вестника и списания.
По думите й негови работи в оригинал се намират изключително рядко, и не е изключено част от тях да са били умишлено унищожени от автора покрай превратно развили се събития, други да са се загубили из архивите на различни редакции, а трети да очакват своя откривател под покрива на нечий таван.
"Черно и бяло" представя колекция от карикатури, публикувани във вестник "Камбана", шарж на Григор Василев и Георги Кьосеиванов, публикуван на страниците на в. "Утро", рядък автошарж на автора от Централния софийски затвор, серия рисунки, свързани със седмичника "Папагал" и една илюстрация към детския сборник "Щурчово конче" от Асен Разцветников.
"Имаше много общественици, които смятаха, че голяма чест за тях е да бъдат изкарикатурени", пише Каменов през ноември 1944 г. по време на разпит, преди да бъде изправен пред Народния съд.