Почти двойно повече сигнали за домашно насилие са подадени в Хасковско по време на ситуацията с разпространението на коронавируса.
От 18 март до 30 май 2020 г. са консултирани 37 души от специалистите от трите консултативни центъра в Хасково, Димитровград и Свиленград. През същия период на миналата година помощ са потърсили 21 души. Това съобщи Петя Петкова от неправителствената организация „Х&Д Джендър перспективи“, която от почти 10 години изпълнява услуги в помощ и подкрепа на жертви на домашно насилие.
Заради ситуацията с коронавируса, консултациите предимно са направени по телефона, тъй като от средата на март до средата на май психолозите не са работили в офисите.
Основно жертвите на домашно насилие са жени. Предимно става дума за насилие в сферата на партньорските взаимоотношения, но рядко има случаи на агресия от деца към родители. Касае се предимно за физическо насилие, тъй като не се разпознава емоционалното и психическото насилие, въпреки че то нанася големи щети и уврежда психиката на жертвата, а често и на децата, които стават свидетели.
От организацията отдават ръста на отключващия фактор – епидемията, социалната изолация, липсата на доходи, напрегнатата обстановка.
„Да не можеш да излизаш, да си ограничен, тревожността нараства рязко. Жертвата остава абсолютно беззащитна, а извършителят се овластява още повече, защото тя не е способна да излезе и да потърси помощ, да се свърже с някой“, коментира Петя Петкова.
Тя смята, че тепърва обаче предстои ръст на сигналите за домашно насилие, тъй като противоепидемичните мерки се разхлабиха и хората имат повече възможност да излизат, включително и да потърсят помощ.
„Очакваме след 14 юни мерките да се разхлабят още, а това би дало много повече възможности на хората - да потърсят помощ, да споделят за проблема. Защото, ако се замислим, ние бяхме изолирани дори и от близките си, в които обикновено търсим помощ и очакваме подкрепа“, каза Петя Петкова.
Тя допълни, че от средата на март до края на юни, предвид въведените пандемични мерки, в Кризисния център в Димитровград е била настанена само една възрастна жена, тормозена от синовете й. Сега там има трима обитатели при общ капацитет 10 души.
В този период има издадени от съда две или три заповеди за защита по искане на организацията. Това обаче не са всички ограничителни заповеди, тъй като такива искания се заявяват и от адвокати.
От организацията заявиха, че тече кампания за набиране на средства в полза на жени и деца, пострадали от насилие. Подробности за инициативата може да видите тук.
Анета Кутелова
ОНУФРИ
Мдаааа , Насилието се увеличи
които се женят заради пари ..... Вече са 99%
......
А останалите 1% са психично болни
Г- н Михайлов
Транссибирски
Трансекваториален
Бат'Желю
Хасковлия
Искам да й се оплача от домашно насилие- жената не ми прави бибитки!
Та ако може , да ми помогне!
Като я гледам ,има данни!
Психо
Анти-психо
Джендър
чичо Дончо
Марин
хехехе