Медиите имат сериозен принос във формиране на речта на омразата спрямо различните малцинства в страната. С годините процентът на хората които са чували реч на омразата се е увеличил двойно. От 42% през 2014 г. той е скочил на 81%.Основно той е свързан с ромите. Това сочат заключения на екип от изследователи на Български хелзинкски комитет. Те са публикувани в изследването „Престъпления,подбудени от предрасъдъци”, реализирано в рамките на проекта:NO HATE BG:Заедно в защита на малцинствата и противодействия на престъпленията от омраза”.
Авторите Красимир Кънев и Диляна Ангелова ползват и теренен материал от Кърджали, където те организираха голяма дискусия с общественици и представители на институции.
Изследванията им сочат, че 21 % от мюсюлманите и конкретно 26% от турците са били свидетели на език на омразата.
Половината от респондентите обхванати от изследването на чували речта на омразата в публичното пространство.56 на сто заявяват,че я срещат в медиите.
Една от причините за ръст на речта на омразата е спадът сред анкетираните ,които знаят,че речта на омразата е престъпление.От 2014 г.до 2018 г.броят им е спаднал с 12 пункта.
Красимир Кънев и Диляна Ангелова припомнят че езикът на омразата е криминализиран в чл.162,ал.1 от Наказателния кодекс.Визира се проповядване или пробуждане към дискриминация,насилие или омраза,основани на раса,народност или етническа принадлежност чрез слово,печат,или други средства за масова информация,чрез електронни информационни системи или друг начин.
Георги Кулов