Александровската гробница край едноименното село отвори врати вчера, след двумесечна пауза. До обяд днес бяха приети четирима посетители.
Вътре се влиза с маска. Тези, които нямат защитни средства, могат да си закупят на място от касата, където има и щандове със сувенири.
Подготовката за отварянето на обекта към Регионалния исторически музей в Хасково започна още от вчера, обясни екскурзоводът Недялко Бакалов. Той поясни, че наоколо се коси тревата, а помещенията се дезинфекцират.
За последно хора е имало тук на 8 март 2020 г., преди обявяване на извънредното положение в страната заради разпространението на коронавируса. Дори и през двумесечната пауза е имало запитвания от туристическа агенция, от която дали заявка, че през лятото ще водят групи от чужди туристи. Домакините се надяват това да стане факт.
В най-добрите времена в предишните години от тук са минавали по над 200 души на ден, а годишно идват между 18 000 и 20 000 души, каза Недялко Бакалов. „Надяваме се на поне приблизително същия туристически поток“, каза той, давайки си сметка, че пандемията неминуемо ще повлияе на посещаемостта.
Гробницата се намира в Музеен център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“. Тя е умалено копие на истинската гробница, намираща се в могила на около 200 метра като достъпът в нея е ограничен, тъй като всяко влизане променя микроклимата и уврежда стенописите. Предполага се, че в нея са тленните останки на погребан тракийски владетел. Откривател на гробницата е д-р Георги Китов. Той влиза в нея за първи път на 17 декември 2000 година. Векове преди това обаче е била опоскана от иманяри.
Копието на гробницата бе открито на 15 май 2009 година. Състои се от коридор, чиято височина се смалява постепенно. Вероятно целта на снижаването е била влизащите да сведат глава пред царя и да се почувстват нищожни. Има още предверие, правоъгълна камера и кръгла погребална камера. Гробницата е с размери 3.30 метра диаметър и височина 3.40 метра, спазени са всички размери на оригиналната.
В Музейния център има експонати от така наречената късна желязна епоха (6 – 1 век пр. Хр), находки от района на Източните Родопи. В залата няма експонати от самата гробница, тъй като е открита ограбена. В една от витрините в залата се намират едни от най-старите експонати в света – 98 обработени апликации, които са на над 7 000 години, дарение от адвокат Тодор Батков. Бившият президент на футболния „Левски“ е откупил златните апликации за около 12 000 лева от иманяри, които са ги открили в района на Сакар и ги е дарил на хасковския музей.
„Всяка от апликациите има поне две или четири дупчици, за да бъде пришивана към дрехите на царя и на неговия антураж“, обясни Недялко Бакалов.
Лятното работно време, от май до септември е от 9:00 часа до 18:00 часа, а през останалото време – от 9:00 часа до 17:00 часа. Само понеделник е почивен ден. Редовният билет за вход е 4 лева, за ученици и пенсионери е 2 лева, а хора с ТЕЛК-ови решения могат да влязат безплатно. Беседата е 6 лева, независимо от броя на посетителите. Има беседи на български, руски и английски език.
Анета Кутелова
толуп
Има нема , Има нема - далавера е да си антикомунис
на Александрово ....
щото има и Тракийско Светилище , което може и да е ограбено :))
....
срам ме е от него
Велков
Общински Съветник от Гроб/ДПС Тодорка Кръшкова
човек трябва да оцелява
Ленко
кандидат толуп
Горския
избиваш Фашистите и вчера и днес
.... Пример
Ботев - Комунист , Левски - комунист ,
...
Обаче Ангел Войвода , Петко Войвода , Хаджи Димитър , Стефан Караджа , Дядо Ильо , Инджето , Светите Апостоли и Мъченици на Априлското Въстание и
Земеделците 1923 година - Не са били Комунисти :))
Тюфчиев
Мутафчийски