От обявяването на Българската православна църква за Патриаршия не е имало такъв прецедент, когато Синодът е изправен пред решението да ограничи влизането в храмовете. Пандемията изправи пред дилема и израелтянското, мюсюлманското, католическото и протестантското вероизповедание. Българското духовенство е убедено в силата на вярата на своето паство, убедено е, че вярата ще победи пандемията. С какви чувства посрещаме най-светлия християнски празник, чуйте разговора на Валентина Иванова с историка и журналист Георги Кулов в звуковия файл:
Георги Кулов: От обявяването на Българската православна църква за Патриаршия не е имало такъв прецедент, когато Синодът е изправен пред решението да ограничи влизането в храмовете. Такъв случай не е имало дори по времето на комунизма. В ония години имаше натиск да се ограничи влизането в храмовете, но дори на Великден властите не си позволиха да притискат Църквата да спре хората. Сега става дума за една пандемия, коятодълго време се подценяваше, в момента в целия свят тя нанася непоправими щети.
Що се отнася до българското духовенство, то е убедено в своята вяра и в силата на вярата на своите миряни, на своето паство и затова не може категорично да каже на вярващите: "Не влизайте в храма!". Това е валидно не само за Българската православна църква, а и за израелтянското, мюсюлманското, католическото и протестантското вероизповедание. всички те са единодушни, че вярата ще победи пандемията.
Родопчани са пословични със своето дарителство. Те дават пример на цялата нация. Всички показаха съпричастност с нуждите на нашите медици. смятам че вярата е в основата на това дарителство. Както християни, така и мюсюлмани помагат на болниците в нашата област. Това дарителство показва силата на сплотеността на всички етноси и общности в нашия край.
Интервю на Валентина Иванова
Българско национално радио
Радио Кърджали
Руси
Огнян
Николай