Както знаем още от училище, полът ни се определя още в момента на оплождането между сперматозоида на баща ни и яйцеклетката на майка ни. При човека полът зависи от това дали сперматозоидът носи Х или Y полова хромозома, тъй като всяка яйцеклетка съдържа само една Х хромозома. Така мъжете притежават две различни хромозоми - XY, а жените - две еднакви, XX.
Не при всички животни мъжките носят две различни, а женските - две еднакви полови хромозоми. При птиците например мъжките носят еднакви ZZ хромозоми, а женските - ZW.
И преди някой да се запита защо е този урок по биология, отговаряме: причината е, че вероятно в тези хромозоми се крие отговорът на въпроса "Защо жените живеят по-дълго от мъжете?".
Учени от Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, решили да проверят научната литература в търсене на връзка между половите хромозоми и дълголетието. Те сравнили продължителността на живота на мъжките и женските индивиди от 229 различни биологични вида и публикували резултатите в научното списание Biology Letters.
А те показват, че индивидите с еднакви полови хромозоми живеят средно със 17.6% по-дълго от другия пол.
Изследвани са всякакви видове животни - бозайници, риби, насекоми, и при всички се наблюдава една и съща зависимост. Едно от обясненията е, че когато индивидът има само един брой от даден вид полова хромозома, той е по-уязвим, ако възникнат мутации, защото няма "резерва".
Но това не е всичко. Учените установили още, че при различните видове женските с идентични полови хромозоми - при бозайници и някои влечуги, насекоми и риби - живеят средно с 20,9% по-дълго от мъжките. Но при мъжките с идентични полови хромозоми, като птици и пеперуди, продължителността на живота в сравнение с тази на женските е едва 7,1%.
Това означава, че има и други фактори, освен еднаквостта на хромозомите, които също оказват значение. Например ярките цветове на мъжките птици ги правят по-забележими и лесна плячка за хищниците, докато женските успяват да се спотаят и прикрият, тъй като техните цветове се сливат с околната среда.