Във водите край Аляска вече няма лед. Това показва анализ на Американската климатологична служба.
Най-близкият до брега леден шелф се намира на около 240 км.
Според официални данни през 2017 година също се е стигнало до такова положение, но през тази година пълното разтопяване на леда е станало много по-рано.
През март в Берингово море също на практика е нямало лед, обяснява специалистът по климатология в Центъра за оценка на климата в Аляска Рик Томан.
Според него един от проблемите е, че в Арктика започва да преобладава т.нар. млад лед, който е много по-уязвим на климатични промени.
Месец юли беше отчетен като най-горещият месец в световен мащаб, което пък доведе до по-интензивно топене на арктическия лед. Резултатът от климатичните промени е, че ледът в Арктика е бил с 47% по-малко, отколкото е бил средно за периода 1979 – 2018 година.
Природозащитни организации коментират, че това е част от вече случваща се промяна на времето, която ще доведе до лета без лед всяка година в Арктика.
време е за промяна
Крайно време е вече метеороличните служби да мерят плътноста на озоновия слой.Не знам дали има начин да правят това, но е хубаво да се постараят.Трябва да си дадем ясна сметка изтънява ли озоновия слой и ако изтънява какви точно мерки трябва да вземем.Хора, садете дървета.Това със сигурност няма да навреди.Колкото повече хора посадят дървета на планетата толкова по добре.