Помощта de minimis за изхранване на преживни животни едър и дребен рогат добитък от основни стада да бъде разпределена по нова формула, искат животновъдите от сектора в Южна България. Те обявиха в Хасково, че не са съгласни с настоящите намерения на Земеделското министерство за разпределяне.
За сектора е обявен de minimis с общ бюджет от 27 млн. лв.-12 милиона лв. за говедовъдите и биволовъдите и 15 мл.лв. за овцевъдите, но това не е приемлив вариант.
Според председателя на Националната асоциация на животновъдите в България Бойко Синапов, който е един от крупните овцевъди в страната, с тази политика се цели разделение в сектора. Той е категоричен обаче, че в бранша са единни и няма да позволят разцепление.
Синапов припомни, че през миналата година, заради болестите собствениците на овце са получили два пъти минималната помощ. А стопаните от другите два животновъдни сектора са се отказали от подпомагане солидарно с тях. Затова сега е редно да се разпределят адекватно средствата.
Предложението е минималната помощ да се разпределя на животновъдна единица. Така минималното подпомагане за 1 крава да се равнява на това за 6,6 овце. В момента за млекодайна крава се предвижда плащане от 80 лева, а това е крайно недостатъчно. Подпомагането трябва да е поне със 100 лева на животно, предвид слабата реколта от люцерна, заради сухата зима, скокът на цените за баля слама и за фуража, категоричен е Петър Митев от Областния консултативен съвет по животновъдство в Хасково. Той призна, че в сектора търпят солидни проблеми и с липсата на работна ръка, заради което са принудени да вдигат и надниците на гледачите. По-ниски спрямо миналата година са и изкупните цени на млякото, както на биволското, така и на кравето.
„Искаме 100 лева на крава, ако ли не-оставка на министъра!“, категоричен е животновъдът.
От тази година е вдигнат таванът на de minimis и максималния размер, който може да вземе собственикът на едно стопанство е 25 хил. евро. У нас обаче крупните фермери не са толкова много и малцина ще успеят да покрият критериите за максималната сума, която се дава на всеки три години. Затова животновъдите смятат, че вдигайки помощта за животновъдна еденица, общият бюджет по de minimis ще бъде по-пълноценно усвоен. Те посочиха още, че като „воденичен камък на шия“ им тежат целевите креди от ДФ“Земеделие“ за изхранването на животните, които са им били раздадени през 2008 година, като най-бърз начин за справяне с проблема след тежката година и за запазване на стадата. Още тогава уговорката е била тези кредити да бъдат опростени. Към настоящия момент с лихвите става въпрос за около 60 млн.лв., посочи Мария Степанчева, която е от Асоциацията на биволовъдите в България.
Животновъдите настояват правителството и НС да излязат най-после с решение за опростяването на сумата по най-бързия начин. Според Мария Степанчева хората са в критично състояние и помощта трябва да бъде раздадена по най-бързия начин. Затова от бранша призовават министъра на земеделието Румен Порожанов да свика незабавно ново съвещание на националния консултативен съвет по животновъдство. „Готови сме да се отзовем още утре, за да се решат проблемите по най-бързият начин“, казват от сектора.
Красимира Славова
8709-00
....
Във всички учебници пише че 1 Крава = 10 овце ... когато проектираш пасище или фуражни площи :))
....
Явно не са посещавали часовете на Чекиста по Български език и литература и не могат да четат :))
давид
Бай иван краваря
Ради
Рачко пръдлето
870890-
... Завършваш Езиковата и Ставаш флейтистка в някоя евростолица :))
....
Светлото Бъдеще :))
До 4
Пурко
9807
Митко Андреев ликвидатор специалист