Думи на признателност за героизъм, за страдание и с призив за спокойно бъдеще прозвучаха тази вечер на площад “Свобода„ в Хасково в Денят на Тракия.
На датата 26 март се чества подвигът на българските воини, паднали край Одрин и из тракийските полета, а също и паметта на хилядите тракийски бежанци.
В центъра на Хасково под звуците на Духовия оркестър цветя на Паметника на незнайния войн поднесоха потомци на тракийци, организации, партии и граждани. На площада в строй почит отдадоха и войниците от хасковското поделение 52740.
В словата си кметът на града Добри Беливанов и областният управител Станислав Дечев припомниха паметните, но и драматични събития около превземането на Одринската крепост от българските войски, станало на тази дата през 1913 година.
„ 26 март е забележителна дата в историята на България. Това е ден на победата, но и ден на скръбтта. Превземането на Одринската крепост и военните успехи на армията ни през Балканската война, не носят радост, нито мир. Последвани са от изселническа вълна и без дом остават стотици хиляди наши сънародници, а много са избити“, подчерта в словото си Станислав Дечев.
Кметът Добри Беливанов припомни девиза на тракийци, величаещ техния дух „Не забравяйте, но не отмъщавайте“.
В празничната церемония се включиха и генералният консул на България в Одрин Васил Вълчев, заместничката му Радослава Кафеджиева и свещеникът в църквата „Свети Великомъченик Георги“ в Одрин отец Александър Чъкърък.
Вечерта продължи с изпълнения на площада на Представителен танцов ансамбъл “Китна Тракия“, Фолклорна група „Тракийска дъга“ и Детския фолклорен състав „Пъстрица“.
Haskovo.net
Х
сос
Въпрос
nelicha
Кенанския Маймун
... А сега сте Гяурски души..
Щурмът на укрепленията се води от 10 Родопски и 23 Шипченски полк на Осма тунджанска дивизия. Част от бодливата тел е пометена от артилерията, друга част е срязана от българските сапьори, а където е останала българите я покриват с шинелите си. Напредването на пехотата се подпомага от конната батарея на майор Друмев, която се втурва в действие под дулата на турските оръдия, засипва с шрапнел турските окопи и една твърдина. Въпреки че попада под пушечен и оръдеен огън от страна на турците 10 Родопски полк нахлува във форта Айджиолу и към 1:45 часа на 26 март издига над него фенер – сигнал за българската артилерия да спре огъня – фортът е превзет.
Ашколсун на поразия