Диета с ниско съдържание на въглехидрати може да съкрати продължителността на живота с 4 години, сочи проучване, публикувано в The Lancet Public Health.
Нисковъглехидратните диети стават все по-популярни като начин за сваляне на излишното тегло и намаляване на риска от някои болести.
Ново проучване, проведено през последните 25 години, показва обаче, че консумирането на средно количество въглехидрати или заместването на месото с растителен протеин е по-здравословно.
Изследването е проведено между 15 400 души в САЩ, които попълват анкета за храната и напитките, както и за големината на порциите, които са консумирали.
От отговорите им учените изчисляват калориите, които са поели от въглехидратите, мазнините и протеина.
Изследователите разкриват, че тези, които получават 50-55% от своята енергия от въглехидрати, имат понижен риск от преждевременна смърт в сравнение с хората, които консумират повече или по-малко.
Учените са изчислили, че групата, която консумира средно количесто въглехидрати, живее с 4 години повече от тази, които набавят 30% от своята енергия чрез тях.
Откритието е сходно с това на други проучвания, изследвали близо 400 000 души от повече от 20 държави.
Освен плодовете, зеленчуците и захарта, основен източник на въглехидрати са хлябът, оризът, пастата и зърнените храни.
Учените също така сравнили нисковъглехидратните диети, богати на животински протеин и мазнини, с тези, които съдържат повече на растителна основа. Те са установили, че консумирането на голямо количество говежде, агнешко, свинско, пилешко и сирене води до завишен риск от преждевременна смърт. Обратното се случва, ако се храним с повече продукти, богати на растителен протеин и мазнини, като зеленчуци и ядки.