България е част от Европейския съюз, но бизнесът й е по-близо до порядките на Ориента. Подкупни чиновници, ширещо се връзкарство, липса на опитни директори, неуважение към срокове и графици.
Това са впечатленията на чуждестранните предприемачи за страната ни според изследване на компанията за подбор на управленски кадри "Таргет" и британския бизнес институт "Хенли", пише вестник "Сега".
Проучването, което обхваща България, Румъния, Полша, Унгария, Чехия и Словакия, отпраща страната ни на обичайното последно място. То разкрива, че корупцията е особено тежък проблем в България, а положението се влошава от склонността на тукашния бизнес да решава всякакви проблеми чрез рушвети и връзки, вместо да брани правата си и да следва правилата, съобщава За 82% от анкетираните чужденци у нас това е сериозна пречка за правене на бизнес. На другия полюс е Полша, където само 35% от шефовете имат такива оплаквания.
"Драматичното решение на Европейската комисия от 2008 г. да отреже част от еврофондовете за България бе точно заради излязлата от контрол корупция", припомнят авторите. В Румъния бизнесмените имат подобни главоболия, но северната ни съседка отбелязва съществено подобрение.
В анализа се цитира британски мениджър, който обяснява, че "след 400 години в османската империя, 50 години социализъм и 20 години посткомунистическа анархия" бизнес отношенията в България прилягат повече на арабска отколкото на европейска държава. Австралиец пък заявява, че страната ни се нуждае от революция заради непоносимата корупция. В България деловите хора са небрежни към срокове и графици, за разлика от чехите например, които са по немски точни и дисциплинирани, показва още проучването.
В допитването, проведено през есента на 2008 г., са участвали над 5000 мениджъри в шестте държави. Авторите отбелязват, че в културно, историческо и политическо отношение изследваният регион е най-богатият, най-сложният и най-интересният в света.
Източник: dir.bg