Конституционният съд обяви във вторник за противоречащо на Конституцията решението на парламента, с което отхвърли оставката на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
На 4 октомври 2017 г. Народното събрание с гласуане отказа да прекрати предсрочно пълномощията на Добрев, макар че ден по-рано той подаде оставка.
Делян Добрев подаде оставката си като депутат след скандала, станал известен като „Кумгейт”. Депутатът от БСП Елена Йончева твърди, че Добрев е лобирал негови роднини и приятели да бъдат назначени в Община Хасково.
След като НС отхвърли оставката, 62-ма депутати от БСП внесоха в Конституционния съд искане за тълкувание, тъй като според тях парламентът няма право да отказва оставката, която е личен акт. В края на декември Добрев оттегли оставката си.
Решението на Конституционния съд е подписано с особени мнения от съдиите Кети Маркова, Анастас Анастасов, Гроздан Илиев и Филип Димитров.
Кети Маркова и Анастас Анастасов считат, че искането е допустимо и разгледано по същество е неоснователно. Съдиите Гроздан Илиев и Филип Димитров намират искането за недопустимо.
На заседанието са присъствали 11 конституционни съдии.
Ръководството на ПГ на ГЕРБ да поеме политическа отговорност, а Делян Добрев и морална като подаде оставка, поискаха от БСП
по повод решението на Конституционния съд.
Решението на ПГ на ГЕРБ да не подкрепи оставката е същинското нарушение на основния закон на държавата, заяви Валери Жаблянов от левицата. Според него управляващите са нарушили принципа на свободния мандат, гарантиран от конституцията и затова изходът от тази ситуация е един - поемане на политическа отговорност от ръководството на ПГ и на морална от Добрев чрез подаване на оставка като народен представител.
Нарушаването на конституцията от ПГ на ГЕРБ е умишлено, груба провокация срещу конституционния ред , плод на цялостната линия да не се съобразяват със законовите и подзаконовите нормативни актове, това е последователно поведение, заявиха от БСП.
Изцяло пресилени и спекулативни са твърденията на БСП,
че става дума за незачитане на конституционните норми и правилника на Народното събрание, коментира Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Очаквахме с нетърпение решението на КС, казусът е бил винаги сложен при положение, че в конституцията пише, че НС се произнася с решение т.е. обсъжда оставката, така стана и с настоящия парламент, обясни Кирилов. Той потвърди, че жестът на Добрев е бил морален и ПГ на ГЕРБ е застанала зад него.
Кирилов припомни подобен случай от 42-то НС , ръководено от Михаил Миков от БСП, когато три пъти се е наложило да се гласува оставката на Иван Портних, който е бил избран за кмет на Варна, но НС не го е освободило.
Макар делото да е по повод конкретен случай, КС решава един въпрос по принцип, подчерта Данаил Кирилов. Убеден съм, добави той, че парламентът ще съобразява практиката в редките случаи, когато имаме процедиране по дадена оставка.
Делян Добрев заяви, че е оттеглил оставката си, защото е получил широка подкрепа. В същото време припомни, че миналата седмица при дебатите по вота на недоверие към кабинета е задал въпроси към колежката си от левицата Елена Йончева за участие в офшорка, която евентуално има и отношение към източването на КТБ.
Питам, след като не може да опровергае тези факти, ще си подаде ли тя оставката, запита Делян Добрев.
Реформатор- лаладжия