Да се намали обема за сметка на качеството в българското образование, за да не се произвеждат ненужни кадри, които да генерират единствено високи нива в статистиката на безработните, а в същото време бизнесът да изнемогва в търсенето на професионалисти. Балансиран прием между професионалните и профилираните гимназии, отговарящ на нуждите на стопанската конюнктура на региона. В общи линии това е златното сечение за успех в системата на професионалното образование у нас. Около него се обединиха в откровен разговор с много гледни точки днес в залата на Областна администрация в Хасково бизнесът и директорите на Професионалните гимназии. Организатор на срещата беше Регионалното управление по образованието, а целта да се чуят мненията преди изработването на план-приема за следващата учебна година.
Фирмите показаха, че действително се интересуват от процесите в образователната система и поведоха срещата към диалог за конструктивни решения, за да не остане разговорът само в сферата на добрите пожелания. Подкрепяни и от ръководителите на професионалните училища, те поставиха като задача пред Регионалното управление на образованието да се ангажира за промяна в план-приема за 2018/1019 година и баланса между профилираните гимназии, като Езиковата и Математическата, и гимназиите с професионална насоченост.
По време на работната среща ребром беше поставена темата, че повечето от специалностите на местните професионални гимназии не могат да се реализират на пазара на труда, защото местният бизнес няма нужда от тях. „Поставяйки грешно условие на задачата, няма как да стигнем до правилно решение“. Това е логиката на работодателите.
Според мнението на професионалните гимназии трябва да се ограничи приема в езиковите и математическите гимназии, като това ще послужи от една страна като цедка там да влизат най-изявените, а от друга - ще насочи повече ученици към професионално обучение. Чуха се и още по-крайни мнения, като това, че е отминало времето на профилираните училища, тъй като в повечето професионални гимназии вече има и интензивно изучаване на езици или специалности, изискващи много часове математика. Бизнесът е категоричен, че средното образование трябва да върви към отговор на необходимостта на специфичния за региона трудов пазар. По данни на Хасковската търговско-промишлена палата 53% от стопанството на областта е индустриално структурирано. С това трябва да са съобразени и приема, и разкриването на нови паралелки с досега нехарактерни специалности.
„Изпитваме неистов глад от кадри от средния професионален ешалон, а в същото време няма кого да назначим, защото в Хасково всички говорят езици, но никой не иска да работи в реалния сектор. А ние можем да назначим само кадрите, от които имаме нужда, а не генерираните по принцип от образователната система“, коментираха работодателите.
Промяната обаче трябва да е във всички нива на образованието. Като се започне от ранното кариерно ориентиране, мине се през осъзнаването за това колко е ценно да завършиш средно образование с професия и се стигне до налагане на ограничения и в приема на висшите учебни заведения. Заради все по-ниския брой на учениците поради демографската криза и високия брой на висшите заведения у нас, фунията при приема там е толкова широка, че започваш да учиш висше образование след петминутен тест с изкарана тройка, дадоха пример директорите. Затова някои посочиха като конструктивно решение вдигането на качеството за сметка на обема, съкращаването на броя на ВУЗ-овете у нас само до необходимата реална бройка.
На срещата бяха дадени много примери за добра работа в сътрудничеството между бизнеса и образованието. Много от училищата в региона вече имат добро взаимодействие с работодателите, някои от които помагат за развитието на материалната база или пък директно с поемане на практическите занятия. В същото време се чуха и примери за пропаднали намерения за дуално обучение. Причина за това е, че специалностите, зададени от работодателите като тяхна нужда от кадри, не се струват атрактивни на учениците и родителите им. Професии като шлосери, шивачи, шофьори и химици не са атрактивни вече за децата. Директорът на Професионалната гимназия по механо-електротехника Георги Славов беше съвсем честен и посочи, че механизацията е останала само в името на гимназията, тъй като от няколко години няма желаещи за паралелки в това направление. В тази посока трябва да се търси възможност за промяна на учебните планове, за да станат сега нежеланите професии по-примамливи за подрастващите, смятат участниците в срещата.
Красимира Славова
12345_1511878201
Марияна
adfa
shlosera
Симеон Д.
Плюс това 80-90% от завършилите ПМГ и Езиковите или заминават в чужбина или завършват висококвалифицирани специалности - инженери, лекари и т.н.
Да, и там има 10-20%, които записват някакво висше и после нямат какво да работят, но е пълна глупост да карат децата да визат насила да учат това, което не искат.
Единственото, което ще постигнат е много деца да отиват в чужбина още след 7-ми клас и ще ги губят безвъзвратно от много по-ранна възраст!
shlosera
Eokd
ХАСКОВСКИ СЕЛКСИ МАНТАЛИТЕТ
kovo
Експлоататори
То останаха ли такива изобщо?
shlosera
помнещ
kovo
Речният Моряк от Асковската ряка
ТТ
John
сметката е елементарна - 1:3, работник ти носи 6 хиляди приходи, даваш му 2 хиляди заплата.
не знам каква ти е сметката и какъв ти е бизнеса
John
и по твоите сметки 2,2 хиляди на работник, малка печалба ли е?
Защо не си е..
Росица
Инженерните специалности се преподават повърхностно , претупвано ,а даскалите като Драгиев , Петев,Карекинян ,Димов любовчията на застарели даскалки, се занимат повече с ухажване на колежките си и въртяне на любовни историйки ,а даскалките като Бързева ЗАВЪРШИЛА с рушветите на баща си, Карадимова и най вече любовчийката Антоанета /ТОНИ / мине..... Минкова.
каунь
МАНГО
Бил ли си навън, че да знаеш, че условията са унизителни?
Няма унизителни условия - за каквито си плащаш - такива получаваш.
40 паунда на седмица /изработнат се за 5 часа/ - получаваш каравана.
200 паунда на седмица /изработват се да 2,5 дни/ - почучаваш 4-стайна къща.
А тук какво - получаваш 300-350 паунда на месец средно и за квартира ти искат 100-150 паунда.
Дано си разбрал къде е унижението.
Т.нар. работодатели като слезнат от джиповете и лимузините си за стотици хиляди - тогава да ми обясняват, че "толко мога да ти дам" не е същото като " аз мога да ти добавя към печалбата на фирмата 5 000 на месец".
Като не можеш като работодател да създадеш условия на служителите си да си докарат прилични доходи - респективно печалба за фирмата - ми затваряй! Пазара не търпи празно - ще дойде този, който може.
Вера
Дядо Щукар
неразбрал
Незапознат
Делчоде
ами непознат ще си я
Незапознат
БизнесКаунь
да
254184
Полиглот
Полиглот
ГРОЗЕН
Tonich
ГРОЗЕН
Бойдева
неразбрал
Любопитен
Данък