В нощта на 28-ми срещу 29-ти октомври часовниците ще бъдат върнати един час назад.
В 4:00 ч. сутринта на 29 oктомври 2017 г. стрелките следва да сочат 3 часа. Ще спим 1 час повече.
Преминаването към лятно часово време е въведено за да се намалят разходите за ток и осветление, като се използва повече дневна светлина. Но то има своите противници Европейската комисия разглежда предложения за отмяната му. От 2002 г. във всяка държава от Общността лятното часово време започва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври. Финландска парламентарна комисия поиска отмяна на директивата с обяснението, че промяната на времето води до заболявания, недоспиване и неефективност на работното място.
В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Беларус и Турция пък се отказаха от зимното часово време.
Ние в България този уикенд се завръщаме към астрономическото (зимно) време. Оказва се, че това ще доведе до едночасови престои на влаковете, за да спазят разписанието си.
Ето и пълния текст на съобщението на БДЖ:
Преминаването от лятно към зимно часово време в нощта срещу неделя ще засегне времепътуването на 13 пътнически влака. Предстоящата смяна на часовото време, в нощта срещу неделя, ще наложи промени във времепътуването на 13 пътнически влака. При преминаването от лятно към зимно часово време е необходимо някои пътнически влакове да престоят в различни железопътни гари в нощта между 28.10.2017 г. и 29.10.2017 г. Това се налага, за да не бъде нарушен Графикът за движение на влаковете.
В железопътните превози е наложена европейската практика, влаковете да спрат в първата железопътна гара по маршрута си при наближаване на 04:00 ч. и да изчакат 60 минути. (Например, ако влакът по разписание трябва да тръгне от дадена гара в 05:00 ч., пътниците го очакват съответно в този час, така че той няма как да мине с един час по-рано и затова изчаква). По този начин не се засяга Графикът за движение на влакове и не се получават закъснения.
Европейският подход, който се ползва в тази ситуация с изчакване в най-близката жп гара, тази година ще засегне следните влакове, както и гарите, в които ще престоят са:
Международният бърз влак №492, пътуващ по маршрута Истанбул–София ще престои в гара Свиленград;
Бързият влак №2626, пътуващ по маршрута Варна– София (през Горна Оряховица) ще престои в гара Телиш;
Бързият влак №2627, пътуващ по маршрута София–Варна (през Горна Оряховица) ще престои в гара Попово;
Бързият влак №3636, пътуващ по маршрута Варна–София (през Карлово) ще престои в гара Тъжа;
Бързият влак №3637, пътуващ по маршрута София–Варна (през Карлово) ще престои в гара Желю войвода; Бързият влак №8626, пътуващ по маршрута Бургас–София (през Пловдив) ще престои в гара Костенец;
Бързият влак №8627, пътуващ по маршрута София–Бургас (през Пловдив) ще престои в гара Стара Загора;
Бързият влак №8636, пътуващ по маршрута Варна–Пловдив ще престои в гара Меричлери;
Бързият влак №8637, пътуващ по маршрута Пловдив–Варна ще престои в гара Завет; Бързият влак №9647, пътуващ по маршрута София–Силистра ще престои в гара Самуил;
Пътническият влак №16101, пътуващ по маршрута Септември–Добринище ще престои в гара Цветино;
Пътническият влак №30151, пътуващ по маршрута Карнобат–Варна ще престои в гара Завет;
Крайградският пътнически вкал №20200, пътуващ по маршрута Мездра–София ще престои в гара Лакатник;
Подробна информация за разписанията на влаковете клиентите на националния железопътен превозвач могат да получат на телефон 0700 10 200.
гражданина