Няма нужда да се мъчим да трупаме дивиденти от констатации, които са ясни, трябва да предлагаме решения. Това заяви днес депутатът от ГЕРБ и председател на Здравната комисия д-р Даниела Дариткова по време на дискусия за болничната помощ.
Две от предложенията, които депутатите приеха днес, са на ГЕРБ:
1. Министърът на здравеопазването 2 пъти годишно през месеците юни и декември да предоставя на комисията по здравеопазване доклад за текущото финансово състояние на държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ;
2. В срок до 31 декември 2017 г. министърът на здравеопазването да представи информация на комисията по здравеопазване относно готовността за въвеждане на единни стандарти за управление на държавните и общинските лечебни заведения и за изготвяне на нормативно утвърдени механизми за контрол по тяхното управление.
ГЕРБ подкрепи и две предложения на ДПС, като ги прецизира редакционно, и те влязоха в общия проект за решение.
Първо, в срок до 2 години министърът на здравеопазването да извърши необходимите действия за въвеждане на единна здравна информационна система с цел постигане на прозрачност, контрол и ефективно разходване на средствата в системата на здравеопазването.
И второ, в срок до 31 декември 2017 г. министърът на здравеопазването да представи на комисията по здравеопазването на НС концепция за осигуряване и развитие на медицинските специалисти в системата на здравеопазването.
Д-р Дариткова аргументира подкрепата на ГЕРБ за тези предложения по следния начин:
„Ние подкрепяме проекта за решение на колегите от ДПС, защото то е в синхрон с програмата за управление, която сме написали. Ключов приоритет в нея е изграждането на единна национална здравна информационна система. В ход е реализация на проект за изграждането на такава система по ОП "Добро управление". И срокът за реализация на този проект съответства на проекта за решение, което са ни предложили колегите от ДПС - тоест, до 31 декември 2018 г. ние трябва да изградим елементите на тази система.
Кадровото обезпечаване на системата е от ключово значение. Затова ние подкрепяме и второто предложение. И смятаме, че трябва да изградим стратегия за запазване на кадрите в България, които определят профила на българската здравна система“.
Председателят на здравната комисия остро се противопостави на опитите на опозицията в лицето на БСП да се говори общо за проблемите в здравеопазването, които на всички са добре познати, без се познава нормативната уредба и без да се предлагат адекватни решения.
„Констатациите за сектор здравеопазване всеки ги е направил в предизборната си кампания. Предложил е решения в програмите, с които сме се старали да спечелим доверието на българските избиратели. Само че ролите вече са разпределени. Аз призовавам за консенсус и конструктивизъм от страна на опозицията, особено за такива важни сектори като здравеопазване, но все пак ние трябва да познаваме нормативната уредба и процедурните правила“, поясни тя.
Според д-р Дариткова ситуацията в здравеопазването не е революционна и революционен план не е полезен за страната. „Управлението е стабилно. Ние ще търсим добрите решения за българското здравеопазване и аз апелирам разумните хора да ни подкрепят“, посочи председателят на Здравната комисия.
Тя подчерта, че депутатите в Народното събрание не решават конкретни проблеми, които изпълнителната власт трябва да реши. Изтъкна, че представлява област Смолян, в която болницата е в добро финансово