Темата за урана и алфа частиците в питейната вода на 11- те населени места в община Димитровград коментираха на пресконференция днес от групата на "Да за Димитровград". Повод за срещата стана отхвърлената на вчерашната сесия докладна, в която се предлагат мерки за безопасността на населението в тези села. На заседанието в зала "Гросето" зам.председателят на ОбС Юлиян Семерджиев обясни, че докладната е незаконосъобразна, защото заложените мерки не са в правомощията на местната власт. Преди 10 дни стана ясно, че уран над нормата има във водата на село Върбица, а в чешмите на Скобелево, Крум, Ябълково, Сталево, Бодрово, Воден, Черногорово, Радиево, Крепост и Горски извор е отчетена завишена алфа активност.
"Когато има проблеми, Общината може да ангажира ресурс. Ние сме един вид в бедствена ситуация защото 11-те населени места нямат възможност да ползват вода за пиене", коментира Стефан Димитров. Според него, целта на докладната е била да систематизира проблема и Общината да започне да активно работи по него.
"Не толкова сложно за изпълнение е това, което сме предложили", смята Димитров. От сесийната група на "Да за Димитровград" настояват да се вземат проби от всички водоизточници в общината и те да бъдат анализирани. Искат още осигуряване на питейна вода по 2 литра на човек на ден, както и осигуряване на средства за изследване на водоизточниците в засегнатите села.
Мерките включват и изпращане на проби от водата в лаборатория извън страната, както и безплатни медицински прегледи на населението. Настоява се и за постоянен мониторинг на питейната вода, както и за разяснителна кампания сред населението за влиянието на урана и алфа частиците.
Димитров подчерта, че е особенно важно да се подготви дългосрочна програма за преодоляване на замърсяванията на питейна вода. Също така, информация за качеството на водата трябва да се оповестява публично. Той бе на мнение, че в ситуация като тази Община Димитровград е компетентния орган, който трябва да дава навременна информация на хората. Същото се отнасяло и за ВиК, РЗИ и Басейнова дирекция, поясни Димитров.
Общинският съветник Леко Леков сподели, че хората в Крум, Ябълково и Горски извор настояват да се изследва водата в чешмите, които се ползват най-често в населените места. Водоноските, с които се предоставя вода по селата не се ползва от жителите. Те били притеснени от къде идва водата в тях, каза Леков.
Според кмета на Сталево Пею Колев, няма напрежение сред населението по повод откритите алфа частици във водата. По голям проблем за селото е наличието на манган в питейната вода на Сталево, който е от преди 30 години.
Видео от пресконференцията - вижте тук !
На баба фърчилото
Крум
Какво
На баба фърчилото
Първо се информирай за нармите и после пиши ! Такива натегачи и грижовни хора като тебе БОл ... !Амин човече
Какво
Някой
Крум