Франция и Япония планират да изпратят сонда до марсианския спътник Фобос, която да вземе проби от космическото тяло и да ги донесе на Земята, съобщи "Нешънъл джиографик" с позоваване на френския Център за космически изследвания.
Предвижда се апаратът да бъде изстрелян към Марс през 2024 г.
В началото на седмицата Париж и Токио сключиха предварително споразумение и до края на годината ще вземат окончателно решение за своята мисия.
"Това е много важна мисия, тъй като, освен Луната, това ще е първият път, в който проби от сателит на друга планета ще бъдат върнати на Земята." - коментира ръководителят на Центъра за космически изследвания Жан-Ив льо Гал.
Той смята, че изпращането на совалка до Фобос ще е по-лесно, отколкото до Марс, тъй като апаратът няма да се сблъсква с тежката атмосфера на планетата.
Яйцевидният Фобос е по-голямата от двете луни на Червената планета. Той е с диаметър от 27 км. Фобос е и спътникът, който се намира най-близо до своята планета - само на 6000 км, като всяка година разстоянието се скъсява с около 2 метра. Предполага се, че той ще бъде напълно притеглен от Марс след около 30 до 50 млн. години.
Учените се надяват, че с анализ на неговия състав може да бъде определен произходът му.
Според една от теориите луната е бивш астероид, уловен от гравитацията на Марс. Според друга тя е остатък от образуването на самата планета.
През 2011 г. Русия изстреля апарат, който трябваше да отиде проучи Фобос, но мисията беше неуспешна.