ГЕРБ има незначителна преднина пред БСП, в парламента влизат пет партии, а една е съвсем близо до бариерата от 4%, това показва най-новото проучване на "Алфа Рисърч", съобщено по БНТ. Той е проведено в периода 16-23 февруари, обхванало е 1024 пълнолетни граждани, които са анкетирани по домовете си.
От "Алфа Рисърч" посочват, че 66% от анкетираните са заявили, че ще гласуват, което е лек ръст спрямо януари. 11.2 на сто от запитаните са категорични, че няма да упражнят своя вот, а почти 22% се колебаят. Боряна Димитрова от агенцията уточни, че проучването е правено преди Конституционният съд да отмени санкцията при негласуване и данните са на база реално живеещите в България.
Близо една четвърт от анкетираните не са решили за кого ще гласуват, показва още проучването. 53.7 на сто вече имат своя фаворит. В отговор на въпрос, Боряна Димитрова уточни, че процентът на нерешилите, по това време на кампанията, варира между 24 и 30 на сто през годините, като при влизане на нови политически сили, показателят е най-висок.
Данните за подкрепата на партиите е сред решилите за кого ще дадат гласа си и те показват 31.5% за ГЕРБ, 29.6" за БСП и 10.8% за Обединените патриоти. Сигурни за влизането си в парламента са още ДПС (6.8%) и "Воля" (5.7%). "Реформаторският блок" е съвсем близо до прага с 3.9%.
Образованието, здравеопазването и доходите са новите магистрали
Боряна Димитрова обобщи, че към момента в обществото се забелязва висока степен на поляризация и висока емоционална стилистика. Според нея фокусирането на вниманието върху противопоставянето на ГЕРБ и БСП, вероятно ще им донесе бонуси, във вид на допълнителни гласове.
Боряна Димитрова отбеляза още, че акцентът се измества от материалната към социалната сфера. "Образованието, здравеопазването и доходите са новите магистрали", обобщи социологът. Димитрова подчерта, че БСП, която първа е лансирала обещания в тази посока, бележи пробив и печели симпатизанти. ГЕРБ обаче си възвръщат позициите в по-големите градове.
Боряна Димитрова отбеляза и нараснала критичност към лидерите на обединените патриотои, която обаче все още не се отразява на техните резултати. За ДПС по традиция се очакват по-високи резултатите, от тези в проучването, но при по-висока избирателна активност, тяхната тежест намалява, уточни социологът. Тя обърна внимание и, че не е ясно как ще се отрази на ДПС конкуренцията на ДОСТ, които за първи път се явяват на парламентарни избори.
Боряна Димитрова отбеляза, че партията на Веселин Марешки пълзи нагоре в сондажите, а той е другото лице на социалните обещания. "Докато БСП обещават вдигане на доходи, той залага на сваляне на цените, като двете формации се допълват", уточни тя.
АБВ, "Да, България" и "Нова Република" са способни на изненади
Боряна Димитрова не изключи изненади да дойдат от партиите, което засега изглежда, че ще останат извън парламента. Сред тях АБВ има 2.9% подкрепа, "Да, България" 2.6% и "Нова Република" 1.5%. "Резултатът им ще зависи от това как ще протече кампанията. Ако основните партии прекалят с компроматите, ударите под кръста, сензационните обещания и агресивните сблъсъци, хората може да се оттеглят от най-горещата битка и да потърсят алтернатива в други партии", поясни Боряна Димитрова.