Роботи кихат и кашлят, студенти ги лекуват

Изображение 1 от 4

    Студентите от Пловдив са първите, които имат шанса да лекуват медицински роботи в единствения у нас симулационен тренировъчен център. Това е и най-големият подобен център в Източна Европа.
    В него се намират 12 учебни зали, две аудитории и 12 манекена с жизнени функции. Чрез новия метод на обучение се намалява и рискът от допускане на лекарски грешки.

    Студенти и специализанти ще се обучават върху манекени на три бебета, трима юноши, трима възрастни и три бременни жени.
     
    "Те представляват истински кибернетични високотехнологични устройства, на които може да се моделира почти цялата спешна медицина. Имат дишане, пулс и могат дори да кашлят", обясни пред Dnes.bg д-р Десислав Станчев.
     
    Пулсът на манекените се променя, когато се предозира лекарство. Те имат възможност и да променят цвета на кожата си, ако лечението им не се води правилно или се получи усложнение при тяхното състояние.
     
    "Вследствие на грешка, манекенът може да изпадне в клинична смърт. Те могат да бъдат интубирани и да им се прави сърдечен масаж", коментира д-р Хасан Борносузов.
     
    Манекените могат да бъдат дори в напреднала бременност.
     
    "Мисията на най-големия и комплексен тренировъчен център за медицински специалисти в България е да предложи най-доброто възможно обучение както на студенти, така и на лекари от различни специалности – интернисти, пулмолози, кардиолози, гастроентеролози, ревматолози, анестезиолози, токсиколози, хирурзи, ортопеди, АГ-специалисти, педиатри и много други", заяви проф. д-р Благой Маринов.
     
    Д-р Любомир Паунов е млад хирург от Пловдив. Споделя, че с новия метод на обучение могат да се намалят лекарските грешки. В западните държави обучението на бъдещите лекари задължително минава през подобен симулационен тренировъчен център.
     
    "Симулационният тренировъчен център в МУ-Пловдив е поглед към третото десетилетие на 21 век! Иновация в обучението по хирургия, защото живеем в дигитална ера и работим с дигитално поколение. Но преди да стигне до роботите, обучението на лекарите трябва да премине през манекените и симулаторите", заяви ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.
     
    В центъра се намира и високотехнологичен артроскопски симулатор, подходящ за обучение както на ортопеди, така и на ревматолози.

     

    Източник: http://www.dnes.bg

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини