Старите тухлени блокове по бул."Благоев" и по бул."България" в Димитровград не са паметници на културата, а са декларирани като такива, т.е. в процедура на обявяване са. Затова изцяло в правомощията на собствениците на жилища там е да обезопасят сградите при рушащи се фасади.
Това коментира пред Дарик кметът Иво Димов по повод предприетата от Общината мярка - изграждане на предпазно съоръжение на тротоара пред блок №7 на бул."Д.Благоев". Такова бе поставено в края на миналата седмица заради опасност от падащи парчета от покрива и мазилката Собствениците имат тримесечен срок да предприемат дейности по ремонта на потенциално опасната фасада.
"Законът е категоричен в това отношение - собствениците на сгради, т.е. етажната собственост трябва да поддържа фасадите на жилищата, които са тяхна собственост. Общината се явява коректив за изпълнение на тези ангажименти. Това, което правим е съобразено със Закона за устройство на територията. Там се посочва, че до собствениците трябва да бъдат разпратени писма и комисия да огледа състоянието на сградата се дава предписание. Ако то не бъде изпълнено, Общината трябва да извърши авариен ремонт и по съдебен ред да си търси направени разходи, защото кметът няма право да инвестира в частна собственост", коментира още Димов.
Допълни, че по отношение на тази блокове има заведена преписка от 6-7 години само с писма и предупреждения. Не трябва да чакаме да се случи неприятен инцидент и след това да търсим виновни и отговорни, смята градоначалникът.
Малка част от апартаментите в блок №7 на бул."Благоев" са обитаеми, което се оказва проблем при наложителния ремонт, коментираха живеещи там. В единия от входовете до книжарница "Льолев" от 12 апартамента, само в два има. В повечето случай става дума за възрастни - пенсионери или самотни лица.
Абе
да се знае