Кабинетът в оставка официално предложи на Народното събрание да гласува 1 млрд. лева допълнително в програмата за саниране.
Това съобщи след заседанието на Министерския съвет регионалния министър в оставка Лиляна Павлова.
Към днешна дата сключените договори, които се реализират в рамките на програмата за саниране, са достигнали 1 млрд. лв. Сума, която беше предварително заложена като програма, и сума, която беше на предишното заседание осигурена и обезпечена финансово, за да може още през следващата година да гарантираме реалното изплащане на тези над 2000 сгради, които са в процес на реализация в изпълнение на програмата и сключените договори и споразумения между Българската банка на развитие, общините и изпълнителите по отделните сгради, обясни Павлова.
Тя допълни, че над 440 сгради са в процес на изпълнение на саниране, 120 са завършени, за още 880 вървят тръжни процедури на различен етап.
Депутатите ще трябва да решат дали да подкрепят програмата в дългосрочен план, за да могат да се сключат и нови договори за саниране.
Павлова обяви, че се надява програмата да бъде подкрепена от всички парламентарни сили. По думите ѝ програмата в е социално-икономическа, защото икономическият ефект е безспорен.
"В изпълнението на блоковете са участвали над 570 малки и средни фирми, които са реализирали отделните сгради по програмата. Това създаде заетост, добра възможност за строителите, но и за производителите, доставчиците. Социалният ефект е безспорен. Над 340 хил. души са се възползвали от програмата. Това са домакинствата, които са част от блоковете, които се реализират. Така че ако удвоим ресурса над 700 хил. души ще се възползват от ефектите и ползите на програмата", изреди Павлова.
Тя допълни, че ефектът от санирането също е видим, защото то е намалила наполовина сметките за отопление на хората, които са се възползвали от програмата.
Бойчо
Лицемери!