Проектът за газовия хъб "Балкан" не е конкурентен на някой от съществуващите или тези, които се разработват или планират в момента.
Заели сме с предизвикателство да положим основите на отворен интегриран газов пазар, заяви вицепремиерът Томислав Дончев на откриването на инвеститорската кръгла маса за газовия хъб Край Варна.
Според Дончев българският хъб ще даде техническа инфраструктурна възможност за конкурентен сблъсък на различни доставчици.
Газовият хъб има за цел да насърчи свързаността на всички източници на газв района на Югоизточна Европа.
Пред участниците в инвестиционната кръгла маса вицепремиерът посочи още, че при разглеждане потенциала на проекта не бива да се разсъждава само за България, която е малък пазар, а да се има предвид потенциалът на целия район заедно със съседните ни държави, чийто общ брутен вътрешен продукт е 1,2 трилиона евро, населението достига 126 милиона души, а консумацията на газ надхвърля 70 милиарда кубика.
По думите му проектът за изграждане на хъба е продължение на инициативата на страната ни и ЕК за създаване на работна група замеждусистемната свързаност в региона.
В момента индустриалното производство и урбанизацията привилегироват употребата на природен газ, особено като се има предвид, че това е източникът на енергия, най-щадящ околната среда, посочи Дончев.
По думите му статистическите данни през последните години показват, чееленергията не може да се конкурира с газа като нива на цените. През 2015 г. световният добив на природен газ е постигнал рекорден добив, а търсенето нараства с над 1,4 на сто в сравнение с 2014 г., посочи Дончев.
Той каза още, че цената на това гориво е добра предпоставка за увеличаване на потреблението му в индустрията.
Югоизточна Европа се нуждае не само от междусистемна газова свързаност, но и от икономически подем, каза Дончев и допълни, че сигурността на доставките и цената на енергийните ресурси, включително на газа, са първостепенен фактор за конкурентноспособността на икономиката.