Турският вицепремиер Мехмет Шимшек покани чрез съобщение в "Туитър" технологичният гигант Apple да премести международната си дейност в Турция, предаде "Хюриет". Жестът му идва, след като Европейската комисия (ЕК) поиска от американската компания да върне 13 млрд.евро данъци в Ирландия заради незаконна държавна помощ.
"Apple трябва да се премести в Турция...Страната ще е щастлива да предостави на компанията по-щедри данъчни облекчения...Няма да им се налага да се разправят с бюрокрацията на ЕС", написа Шимшек в профила си в "Туитър".
Вчера Брюксел отсъди, че правителството на Ирландия незаконно е предоставило на американската корпорация Apple данъчни преференции, които може да възлизат на сума до 13 милиарда евро.
На пресконференция в Брюксел бе обяснено, че заключението от разследването е, че към Apple е приложено специално отношение, позволяващо на американците да плащат рекордно ниски данъци. През 2003 г. корпоративният данък за Apple е бил 1%, но през 2014 г. е слязъл на 0.005%.
След решението на ЕС Ирландия и Apple обявиха, че ще обжалват становището на ЕК.
Технологичният гигант обяви, че то можв да коства редица работни места в Европа. Вашингтон също предупреди Брюксел да не препдриема "едностранни действия".
Обжалването на решението, обхващащо близо 130 страници, може да отнеме между 18 месеца и 2 години.
Подобни разследвания се водят и срещу Amazon.com и McDonald's за данъчните условия, договорени с Люксембург. Неотдавна Starbucks бе принудена да плати до 30 милиона евро на Холандия заради подобен казус.
Ако санкцията на ЕК издържи пред съда, това ще е най-тежката глоба в историята на Apple, коментира "Ройтерс", но няма да е непосилна.
През миналата година приходите на Apple бяха около 18 млрд. долара. По данни от първото тримесечие на 2016 г. са платени 2.67 млрд. долара данъци и е останал нетен приход от 7.8 млрд. долара, което означава средно 25.5% данъци.
За Apple в ирландския град Корк работят 5500 души – приблизително една четвърт от европейските ѝ служители. Компанията е най-големият частен работодател в града и твърди, че плаща 12.5% върху всички приходи, създавани на ирландския пазар.