До 50 души администрация са предвидени в Националния център по подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.
Правителството одобри в сряда устройствен правилник на Центъра, в който е предвидено през 2016 година да бъдат назначени 15 души. Щатните бройки ще нарастват постепенно с годините като за 2017 г. те ще достигнат 35 бр., а през за 2018 г. – 50 бр.
Центърът ще е второстепенен разпоредител с бюджетни средства към Министерския съвет, ще се ръководи от директор, който ще се назначава със заповед на вицепремиера по европейските въпроси и министър на образованието. Директорът ще има и двама заместници.
Центърът ще има две дирекции - правна и дирекция за подготовката на председателството, която ще се грижи за организационните дейности и логистиката по председателството. Сред задачите на тази дирекция ще бъде и провеждането на обществени поръчки.
Създаването на центъра е сред задачите в графика, които бяха забавени при подготовката. Създаването му беше одобрено от правителството още в началото на май месец, но реално то започва да се структурира едва няколко месеца по-късно. Центърът е изключително важен за подготовката и вицепремиерът Меглена Кунева вече предупреди, че това би затруднило работата.
"Ако нямаме централизация в гоненето на задачите, ние ще се озовем в забава съвсем скоро. Така че, моля ви, прегледайте нещата, които тук са включени. Наистина не е за подценяване степента на спешност", каза тя на колегите си на заседание на правителството през април и обясни, че "ако нямаме едно звено, което да работи само за председателството, аз съм силно притеснена, че ще можем да се справим с всичко".
До момента сметката по подготовката на председателството показва, че за 2016 г. от първоначално планираните 6 967 000 лв. общите разходи по подготовката ще набъбнат на 7 341 000 лв., а общият бюджет за трите години се увеличава от 49 858 000 на 50 232 000 лв.