Отзвукът у нас от британския референдум е водеща тема за съботните вестници.
„Премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев избраха едни и същи думи за победата на Брекзит. "Това е лош ден за Европа", заяви министър-председателят, след като стана ясно, че британците избраха да си тръгнат от ЕС. Той призна, че последствията ще са за тях, но ще се отразят и на България, тъй като съюзът става по-слаб. "Виждате пазарите как реагираха, лирата как пада - аз предупредих за това", подчерта премиерът. По думите му оттук нататък ЕС трябва да покаже, че може и без Великобритания. "Ние трябва да започнем да мислим за Европа без тях", заяви Борисов. Според него решението от референдума трябва да се уважи и не трябва да се водят преговори за особени статути на Англия, тъй като това ще разбие съюза. В решението на Острова премиерът видя и урок за всички държави в ЕС - "да действат по-дисциплинирано и по-бързо"... "Това е един лош ден за Европа, за европейската демокрация и икономика. Лош ден за ЕС", заяви и държавният ни глава. Според него сега ЕС трябва да си вземе поука от грешките, но и да остане единен. "Дълбоко съм притеснен, че националисти и популисти тържествуват по улиците на Европа", призна Плевнелиев. Той използва случващото се на Острова и предупреди, че референдумите могат да бъдат силно и полезно за демокрацията средство, но само когато са подчинени на ясни правила. "Не бива политиците да се заиграват конюнктурно със страховете на хората. Ако допуснем все по-агресивният популизъм да зарази и пряката демокрация, последиците могат да бъдат непредвидими", настоя президентът. Външният министър пък призова да се спре "ефектът на доминото". "Ние сме длъжни да не позволим популизмите и национализмите да надделеят над здравия разум", коментира и дипломат номер 1 Даниел Митов. Той прогнозира много сериозни икономически последствия за Великобритания. "Трябва да си дадем сметка какви въпроси могат и не могат да се поставят на референдум", предупреди Митов. Според него въпросите трябва да са добре премерени, за да могат да се вземат информирани решения, а не допитването да се превръща в битка на популисти, националисти и ксенофоби...” – в. „Стандарт”.
"Апокалипсис за България не настъпва, както и не настъпва апокалипсис за Европейския съюз. ЕС трябва да се преоснове", заяви министърът на външните работи Даниел Митов в предаването на БНТ "Панорама". Според него европейските лидери трябва да действат хладнокръвно, макар да отбеляза, че след референдума във Великобритания спокойствието няма да дойде лесно. „В Европа има дефицит на лидерство", смята Митов. Според него ЕС има нужда да преосмисли и да се съобрази с новите реалности и "да се направят изводи, които европейските лидери отбягваха в продължение на десетилетия". "Когато говорим за свръхбюрократизирането на Европа, за премахване на пречките пред бизнеса, за по-конкурентоспособна икономика – това са теми, по които европейските лидери трябва да се замислят", смята министърът. "С оттеглянето на Великобритания, България губи важен съюзник по ключови въпроси", каза Митов и посочи въпросите за енергийния съюз и за разширяването на ЕС в посока Западните Балкани. "Ясно е, че трябва да изградим ясен и структуриран подход за преговорите за българите във Великобритания. Уверенията до момента са, че тяхното положение няма да се промени. Ако се промени нещо, то ще бъде за хората, които имат намерението тепърва да емигрират във Великобритания", каза още той. Според него икономическите последствия за самата Великобритания ще бъдат много тежки. "Тепърва политиците, защитавали този избор, ще осъзнаят, че сметката идва много по-бързо, отколкото очакваха", заяви Даниел Митов. Той даде пример с Найджъл Фараж, който призна, че прокламираната от поддръжниците на Брекзита теза, че след изхода от ЕС седмично ще бъдат спестявани 350 млн. паунда и те ще се вливат в британското здравеопазване, е невярна. "Проблемът на популистите е този – те много лесно обещават решения, но после не могат да ги изпълнят", обобщи външният министър...” – в. „Дневник”.
„Какво ще стане с българите и останалите 3 милиона европейци, които вече живеят във Великобритания? Камерън не даде никакви подробности в петък – само посочи, че няма да има промяна в статута им “веднага”. “Няма да има никаква промяна за гражданите на ЕС, които вече легално са се заселили във Великобритания. Те автоматично ще получат право на постоянен престой в Обединеното кралство и отношението към тях няма да е по-неблагоприятно, отколкото в момента.” Това уверяват на официалата страница на кампанията по напускане на ЕС в интернет. По сегашните правила всеки, живял легално във Великобритания повече от 5 години, може да получи статут на постоянно пребиваващ, а след 6 години може вече да кандидатства и за гражданство, ако отговаря на изискванията за английски език и изкара теста за гражданство. Децата, родени във Великобритания, след 10-годишно постоянно пребиваване получават британско гражданство. Много граждани на ЕС обаче не са си правили труда да кандидатстват за постоянно пребиваване и нямат такъв документ. Каква ще е точно процедурата оттук нататък и какво ще стане с хората, които са живели във Великобритания по-малко от 5 години, не е много ясно. При всички положения европейците ще трябва да се сдобият с документ, удостоверящ правото им да пребивават постоянно там. Досега стигаше само задграничен паспорт или лична карта. Сегашната процедура е доста тромава. Бланката за кандидатстване за постоянно пребиваване е дълга цели 85 страници и изисква прилагането на куп “доказателства” – трудови договори, фишове от заплати, данъчни декларации, точни дати на напускане и влизане в страната и още куп бумаги. За тези, които са самоосигуряващи се, режимът е по-затегнат. Другият голям проблем е, че законодателството на ЕС изобщо не уточнява какво става с правата на вече установилите се жители на ЕС в страна, която напуска съюза...” – в. „24 часа”
„Посланикът на Великобритания в България Ема Хопкинс заяви, че е важно да бъде уважена волята на британците, които гласуваха "за" излизане на страната им от Европейския съюз, като отчита, че ще има период на несигурност и нагаждане. В изявление, разпространено от пресцентъра на посолството, Хопкинс изразява увереност, че Лондон и София ще запазят и развият близките отношения помежду си. Изявлението на британския посланик: Над 33 милиона души от Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия гласуваха на референдума за членството на Обединеното кралство в Европейския съюз. Както каза моят министър-председател, референдумът бе огромно упражнение по демокрация, вероятно най-голямото в историята ни. 70% от електората упражниха своето право на глас и сега е важно тяхното решение за напускане на Европейския съюз да е бъде уважено. Без съмнение след този резултат ще има период на несигурност и нагаждане, но първоначално няма да има промяна в начина, по който хората пътуват или в начина на движение и търговия със стоки и услуги. Обединеното кралство е било част от ЕС почти през целия ми живот. Ще отнеме време да установим нови взаимоотношения с Европа и останалата част на света. Обединеното кралство е велика страна, с множество преимущества: парламентарна демокрация, която зачита волята на народа; силни традиции в сфери като иновации, креативност и устойчивост; икономика, чийто основи са силни; образовано, справедливо и мултикултурно общество. Абсолютно съм уверена, че ще продължим напред и ще намерим най- добрия начин да продължим да просперираме...” – в. „Дневник”.
Темата с партньорството в рамките на НАТО също е сред темите на всекидневниците.
„Военният министър Николай Ненчев заяви в специално изявление от Министерския съвет, че е одобрена рамковата позиция на България, които ще бъде застъпена по време на срещата на върха на НАТО във Варшава на 8 и 9 юли. "Днес на заседание на МС бяха одобрени рамковата позиция на България, която ще бъде застъпена и изразена по време на срещата на най-високо равнище във Варшава на 8 и 9 юли. Очакванията ни са свързани с по-добрата координация на съюзниците в Алианса, свързани са с по-тясно сътрудничество с ЕС, с адаптацията на НАТО в силно променената среда за сигурност. Взехме решение по конкретните точки заедно с външния министър, запознахме колегите с националната позиция на България по всяка една от предложените точки и получихме одобрение от колегите министри и министър-председателя. Чувстваме се подготвени, отиваме обнадеждени, въпросите, по които ще дискутираме са много, работихме през последните няколко месеца и седмици и денонощно през последните няколко дни - имаме завършена позиция, президента е уведомен за нашите намерения и решенията на МС", се казва в изявлението.” – в. „Труд”.
"В тази среща на 8 и 9 юли няма тема за флотилии и кораби, но им казах на министрите - в неформалните разговори в кулоарите вие трябва точно това да обясните на колегите", категоричен бе премиерът. Той разказа, че първи темата повдигнал румънският премиер. Дачиан Чолош дори поискал България да подпише меморандум, който да бъде обявен пред медиите. "Думите, които чу от мен, са, че ние имаме много задачи да решаваме. В рамките на НАТО сме свършили много работа. 110 български войници имаме в Афганистан. Много европейски и натовски държави изтеглиха своите контингенти", каза Борисов пред депутатите. И добави: "След седмица румънският президент отново повдигна темата за обща флотилия с Турция, Румъния, Украйна и Грузия. И на него му отговорих по същия начин." "Ние сме се доказали като лоялен член на НАТО", категоричен бе премиерът. "Когато за един ден при посещение на Путин в Анкара "Южен поток" стана "Турски поток" в натовска Турция, къде бяха солидарността и ангажиментът на натовските държави", коментира Борисов. Като друга причина за отказа ни той е посочил и проучванията за добив на нефт и газ в Черно море. "Казах на румънския колега - "в момента на блок "Хан Аспарух" от това, което имаме като информация, е, че ние ще добиваме газ и петрол. Точно в тази акватория ние очакваме истинската диверсификация", разкри премиерът...” - в. „Стандарт”.
Вестниците съобщават също за преразпределяне на ресорите на вицепремиерите.
„Министър-председателят Бойко Борисов направил ново разпределение на ресорите, за които отговарят вицепремиерите, съобщиха от МС. На заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова се възлага координацията на органите на изпълнителната власт във връзка с дейността на министерствата на културата, здравеопазването, младежта и спорта, туризма и отбраната. В нейния ресор са също Държавната агенция „Архиви“, Държавната агенция за бежанците, Комисията за регулиране на съобщенията и Националния статистически институт. На заместник-министър председателя по координация на европейските политики и институционалните въпроси и министър на образованието Меглена Кунева се възлагат функциите по координация по отношение на министерствата на външните работи и на правосъдието, както и по отношение дейността на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Държавната агенция за българите в чужбина и Агенцията за ядрено регулиране. Кунева ще отговаря и за Националната агенция за оценяване и акредитация, Националната агенция за професионалното образование и обучение, Патентното ведомство и Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност...” – в. „Сега”.
„...Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев ще координира дейностите по отношение на министрите на финансите, регионалното развитие и благоустройството, икономиката, енергетиката, транспорта, информационните технологии и съобщенията, на земеделието и храните и на околната среда и водите. Той ще наблюдава също работата в Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, Държавната комисия за стоковите борси и тържищата, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и Националния компенсационен жилищен При министър-председателя Бойко Борисов остава координацията по отношение на Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“, Държавна агенция „Технически операции“ и Държавната комисия по сигурността на информацията.” – в. „24 часа”
Всекидневниците публикуват и разкрития около избора на председател на БСП.
„Миков отказал да търгува с Янков, Жаблянов и Гергов за лидерството в БСП "Договорките връзват ръцете на всяко ръководство и го натоварват с компромиси. Видяхте, на конгреса имаше участващи в състезанието, които трябваше да консолидират гласове и на базата на тези гласове да направят някаква търговия по отношение на ръководството." Това каза Михаил Миков в студиото на „Тази сутрин” в първото си интервю, след като загуби в надпреварата за лидерския пост в БСП. Във връзка с тази "търговия" за лидерството на БСП, Миков посочи и конкретни имена – Красимир Янков, Валери Жаблянов и Георги Гергов: „Хората, на които казах, че няма да преговарям и няма да вляза в компромиси”. „Има такова обществено усещане заради засилените позиции в ръководството, най-вече в Изпълнителното бюро (където са и тримата споменати – б.р.)”, отговори Миков на въпрос относно това има ли възход на олигарсите в БСП. По думите му вече се наблюдава определен регрес от постигнатото по негово време в БСП и има „разделяне на едни хора, които са с новото ръководство и едни, които са били със старото”...” – в. „Труд”.
"Надявам се новото ръководство да осъзнае, че има нужда от обединение, че всички са им нужни", каза бившият лидер на социалистите Михаил Миков в първото си телевизионно интервю след напускането на председателския пост в БСП. Но вече имало индикации че започва обратен процес, коментира той пред Би Ти Ви. В страната се забелязвали настроения за разделяне на хората по отношението им към новото и към старото ръководство. "Добре се чувствам. Беше огромна отговорност за година и 10 месеца", каза той за себе си след напускането на лидерската позиция. Запитан за отношенията си с новия председател на партията, Миков подчерта, че не влиза в договорки, защото те водели до компромиси. "Имаше участващи в състезанието, които трябваше да консолидират гласове и след това да ги изтъргуват", каза той и назова имена: "Янков, Жаблянов, Гергов". На въпрос надделяли ли са олигарсите в новото ръководство на левицата, бившият председател отговори, че има такова усещане "с оглед на засилените позиции на някои персонажи". "Аз не влязох в разговори въобще", подчерта Михаил Миков. При предаването на поста в председателския кабинет той казал на Корнелия Нинова, че ще бъде много трудно, ще й трябва време, такт и деликатност, за да укрепи партията. "Аз съм социалист, ще бъда настойчив за изпълнение на конгресните документи. Хората са там заради идеите", каза още Миков и изрази съжаление, че сериозните намерение са се заменили с пиар...” – в. „Дневник”.
Вестниците съобщават и за голямо количество месо и колбаси с фалшифициран срок на годност.
„Хиляди килограми месо и колбаси, разопаковани и препакетирани с нов срок на годност, са установени в цех на софийска фирма. Съвместната акция, проведена вчера в София и Пловдив, е осъществена от служители на полицията, Национална агенция за приходите (НАП) и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). В складовете на фирмата са открити общо 30 тона месни продукти. За близо половината от тях (14 тона) няма валидни документи за произход и ще бъдат насочени за унищожаване в екарисаж. БАБХ е съставила 2 акта за установяване на административно нарушение. Към момента няма данни тези продукти да са предлагани на пазара, разследването продължава. При счетоводната проверка се оказало, че в касата на дружеството липсват близо 1 млн. лева в брой, които би следвало да са налични, съобщиха от НАП. Името на фирмата обаче не се съобщава. Екипите на НАП и полицията са открили документи, които сочат недекларирана търговия с месо с фирми от държави в ЕС. В скритото счетоводство на фирмата е отразено движението на голямо количество месни продукти, които не са декларирани пред данъчните власти...” - в. „Сега”.
„При счетоводната проверка се оказало, че в касата на дружеството липсват близо 1 млн. лева в брой, които би следвало да има налични. Екипите на НАП и полицията са открили документи, които сочат недекларирана търговия с месо с фирми от държави в ЕС. В скритото счетоводство на фирмата е отразено движението на голямо количество месни продукти, които не са декларирани пред данъчните власти. Фирмените сметки, банковите трезори и наличната стока в складовете са запорирани. Възложена е пълна данъчна ревизия на дружеството, като ще бъдат изследвани операциите на компанията за последните 5 години. Управителят да дружеството също ще бъде ревизиран като физическо лице.” – в. „24 часа”.