Много видни юристи смятат, че "Топлофикация-София" злоупотребява с правото, каза омбудсманът Мая Манолова по повод констатацията ѝ, че дружеството начислява такса "юрисконсулт" на абонати, осъдени за неплатени сметки, и в същото време дава заплата на същия юридически консултант. Тя каза, че ще поиска от министъра на енергетиката да разпореди финансова проверка на "Топлофикация":
„Въпросът, който настоявам да бъде изяснен чрез механизмите на финансовия контрол, е какво се случва със събираните от "Топлофикация" юрисконсултски възнаграждения, колко пъти дружеството ги събира, как ги осчетоводява и за какво ги харчи? Става дума за неоснователно обогатяване от страна на "Топлофикация". Самата "Топлофикация" призна, че използва тези средства, за да плаща свои разходи, например просрочените си задължения за природен газ. Административните разходи за заплати са се били увеличили с 3 милиона. В същото време КЕВР одобрява тези разходи, плюс допълнителни разходи за съдебни разноски, не предприема никакви действия за това да бъдат избавени българските граждани от неправомерното събираните на допълнителни средства, плюс и без това високите цени за топло. Ще изпратя още една препоръка на председателя на КЕВР, ще поискам още една публична среща, ще поканя медии, ще поканя потребителски организации. КЕВР са длъжни в случаите, в които установят незаконни, неморални, несправедливи, некоректни практики по отношение на топлофикационните дружества, спрямо техните клиенти, да променят общите условия.“
Миналата седмица председателят на държавния енергиен регулатор Иван Иванова заяви, че ръководената от него комисия все още не е излязла с решение по казуса, защото очаква съдебно решение.
На кого служи Комисията за енергийно и водно регулиране? От кого е зависима уж независимата комисия, пита Мая Манолова и заявява:
„В крайна сметка, вместо да защитава гражданите и да следи за законността и почтеността в отношенията между монополните топлофикации и гражданите, тя реално е взела страната на монополните дружества.“
Манолова заяви, че има и други скандални факти:
„Цената на топлото е решено от 1-ви юли да падне с 4,5%. При положение че цената на природния газ намаля от началото на тази година с 31%, практически топлофикациите намаляват цената веднъж с 5,5% , сега с 4,5%, т.е. – общо 10%. Останалите 21% трябваше да отидат за намаляване на изкупната цена на тока, който се произвежда от "Топлофикация", което да се отрази на крайната цена на тока, който плащат битовите потребители, но виждаме, че на заседание се възприема, че токът няма да бъде променен като цена. Т.е. тези 31%, с които намалява цената на природния газ, се разпределят – 21% в полза на "Топлофикация" и 10% в полза на хората, които ползват парно.“