Свободата на медиите по света е затънала в "дълбок и тревожен упадък" заради натиска на властите и компаниите, заявява международната организация "Репортери без граници" в годишния си доклад, предаде АП, цитиран от Съюза на българските журналисти. България е на 113-о място, надолу със 7 места, след 106-о в предишния доклад.
Състоянието на свободата на медиите е деградирало във всички региони на света през 2015 г., особено в двете Америки, които застават за първи път след Африка в ежегодната класация на организацията, констатира АФП.
Според "Репортери без граници" много от световните лидери развиват "параноя" към журналистиката и предприемат твърди мерки срещу медиите, а отразяването на събитията от частните медийни организации все повече се определя от корпоративни интереси.
Индексът на свободата на печата в 180 държави, който се публикува от 2002 г. насам, обобщава серия от отделни показатели: плурализъм, независимост на медиите, среда, автоцензура, законови рамки, прозрачност и др.
"Всички показатели бележат влошаване. Много държавни органи се опитват да си върнат медийния контрол в съответната страна, страхувайки се от прекалено открит обществен дебат", каза Кристоф Делоар, генерален секретар на "Репортери без граници", цитиран от АФП: "Навлизаме в нова ера на пропаганда, когато новите технологии дават възможност евтино да се разпространява информация под диктовка. Днес за всички власти става все по-лесно да се обръщат директно към публиката чрез новите технологии", подчерта Делоар.
Финландия запазва първото си място
Това сочи за нея Индексът на медийната свобода за 6-а поредна година. След Финландия са Холандия и Норвегия. Макар че Европа остава зоната, където медиите са най-свободни, някои страни, например Полша, рязко са влошили позициите си в класацията, след като властите са затегнали контрола си над медиите (47-о място, надолу с 29 места след 18-о място в миналогодишния индекс).
В Унгария правителството също се опитва да ограничи свободата на медиите, отбелязва АП. Във Франция (която е паднала със 7 места в класацията и вече е 45-а), много бизнесмени с интереси извън медийната сфера притежават значително мнозинство от частните медии на национално ниво, констатира докладът.
Журналистите в Близкия изток и Африка са били жертва на тероризъм, въоръжени конфликти и сплашване от властите. В Латинска Америка репортерите са били ограничени от организирана престъпност, насилие и корупция. Журналистите в САЩ са били подложени на киберследене. Според доклада медийната свобода е западнала и в демократични държави в Източна Азия като Япония и Южна Корея.