Аализ, изготвен от НАП, показва, че 89% от печалбата на такситата не се декларира. Документът е представен от финансовия министър Владислав Горанов в отговор на въпрос на Гроздан Караджов от Реформаторския блок. Данните са за 2013, 2014 и 2015 г.
При проверки се оказвало, че декларираните пред НАП суми се разминавали с действителните.
Според данните за миналата година таксиджиите са внесли 3,1 млн. лв. ДДС, 225 000 лв. данък печалба и 6,2 млн. лв. за осигуровки.
Година по-рано приходите от ДДС са били 3,3 млн. лв, а през 2013 г. - 2,1 млн. лв. Корпоративният данък е възлизал съответно на 153 000 и 81,7 хил. лева.
Горанов посочва, че големият брой на нарушителите, които не внасят пари в бюджета, и естеството на услугите правят невъзможно изсветляването на сектора само с проверки от НАП.
Трябвали мерки като вече приетия алтернативен данък, който заменя облагането с данък печалба и данък върху доходите.
Относно възможността за свързване на апаратите в такситата с НАП министърът обяснява, че така ще се увеличат приходите и ще се предотврати укриване на обороти и неплащане на ДДС.
Това за момента не било възможно, тъй като имало разминаване в нормативната уредба за фискалните апарати и в Закона за автомобилните превози. Текстовете трябвало в най-кратък срок да бъдат променени.
Според Горанов, за да може информацията да стигне до НАП, трябва да бъдат сменени всички апарати в такситата. НАП пък трябвало да разработи ново приложение за връзка с фискалните устройства.