Българското образование попадна в топ класация на ЕК за ниски постижения по четене.
България има най-висок процент от всички държави-членки на ЕС на ученици с ниски постижения по четене, математика и природни науки. Освен това процентът на заетост на наскоро дипломиралите се е 52,6%, а за ЕС възлиза на 70,8%.
Това са част от изводите от мониторинговия доклад на Европейската комисия в сектор Образование за изминалата година. Резултатите ще бъдат представени днес.
България и Румъния са на последните места по участие на възрастни (от 25 до 64 години) в дейности по учене през целия живот.
Около половината от всички студенти в България учат в шест от общо 52 професионални области - икономика, администрация и управление, право, комуникации и информационни технологии, педагогика и туризъм.
България е сред държавите-членки на ЕС с най-висок процент на лицата на възраст между 20 и 34 години с висше образование, които работят неща, за които не се изисква такава степен на квалификация.
Преди година стана ясно, че ученииците ще трява да покажат уменията си по четене. Причината – вече няколко пъти международни изследвания като PISA показват, че около 40 на сто от нашите деца имат проблем при четенето.