Руският премиер е възложил на аграрното министерство и правителството да подготвят обръщение към президента с оглед разширяване на списъка с контрасанкции.
Това е ответна мярка на Москва след присъединяването на Черна гора, Албания, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Грузия и Украйна към решението на ЕС да удължи икономическите санкции срещу Русия до 23 юни 2016 г., пише вестник "Ведомости", цитиран от БТА.
Миналият август Русия забрани доставките на говеждо, свинско, плодове и зеленчуци, птиче месо, риба, сирена, мляко и млечни продукти от ЕС, САЩ, Австралия, Канада и Норвегия, след като тези страни наложиха санкции на руски служители, политици, бизнесмени и някои фирми заради анексията на Крим, напомня вестникът.
Въпросът за разширяване на контрасанкциите се дискутира в Москва, но окончателно решение още няма, уточнява изданието.
След затварянето на руския пазар за страните от ЕС Черна гора и Албания увеличиха в пъти доставките на плодове за Русия, отбелязват експертите икономисти.
След изключването на Норвегия от руския пазар Исландия е "най-големият вносител на социално значими риби в Русия - херинга, скумрия, мойва".
Исландия има с 60 до 65-процентен дял във вноса на рибна продукция в Европейска Русия, а останалото се пада на Фарьорските острови, казва специалист от голяма компания в бранша.
Откакто Москва въведе хранителното ембарго, Федералната митническа служба образува 17 наказателни дела за контрабанден внос на санкционни стоки и 402 административни дела, свързани с такава продукция, пише "Известия", цитиран от Би Би Си.
Заради забраната за една година в Русия бяха върнати от внос над 1100 партиди хранителни продукти с общо тегло над 26,6 хил. тона. Конфискувани бяха 1260 тона месни, млечни и плодзеленчукови продукти за повече от 107 милиона рубли, наложени бяха глоби за над 15 милиона рубли, пише във всекидневника.
Най-вероятно нарушителите са внасяли стоки от ембаргови страни, но са посочвали като страна на произход примерно Беларус, за да избягват плащането на данъци и мита.
Най-често в Русия се внасят незаконно сирена - италиански, френски и германски. В Беларус пък се опакова рибна продукция от Европа, а после се извозва в Русия.
Ролята на "транзитни страни" играят също Сърбия и Швейцария, през които пътува за Русия контрабандата от Полша.
Заради западните санкции руският отбранително-промишлен комплекс засега няма възможност да осигури модерни оръжия за армията и флота на федерацията, пише "Независимая газета".
Вестникът цитира руски медии, според които главнокомандващият военноморските сили адмирал Виктор Чирков разкритикувал преди месец пред Морската колегия твърдения на предприятия от Русия, че могат самостоятелно да произвеждат цялата гама "военна и друга продукция".