За поредна година психологията е най-желаната специалност
Педагогиката, английската и българска филология изпревариха правото по брой кандидат-студенти в Алма матер, показва справка на Софийския университет за десетте най-желани специалности. И трите специалности са в топ 10, а правото изобщо не фигурира в класацията.
„През последните година пазарът на труда се пренасити с юристи. От години наблюдаваме засилен интерес към педагогиката, все повече кандидати се ориентират към т.н. вечни професии”, коментира пред „Монитор” зам.-ректорът на Софийския университет доц. Милена Стефанова.
Влияние оказва все още високата летва за прием в право. Там кандидатите могат да се класират с оценки от двата най-тежки изпити – по български език и литература и история, които представляват разработване на тема. Бележката от матура също не служи за прием в право.
Доц. Стефанова обясни още, че висшистите по право у нас имат по-малък шанс да се реализират в чужбина, което също може да е евентуална причина за отлива от кандидати. Общо 7 795 са желаещите да учат в Софийския университет, които са подали документи за класиране.
За поредна година психологията е най-желаната специалност в Алма матер. На второ и трето място в класацията са „Публичната администрация” и „Английската филология”. Четвъртата най-желана специалност е „Социални дейности”, а петата - „Културология”.
На шесто и седмо място са „Българска филология” и „Педагогика”.
В топ десет влизат още Компютърни науки, „Софтуерно инженерство” и Предучилищна и начална училищна педагогика”.
Резултатите от първото класиране в Софийския университет ще бъдат обявени във вторник.
В УНСС близо 6500 кандидати са подали документи за участие в класирането. Традиционно най-желаните специалности там са „Финанси и счетоводство и контрол”, „Икономика и бизнес” и „Право”. В УНСС обаче първите две година курсистите изучават базови дисциплини, след което от трети курс избират област, в която да се профилират.