Парламентарната група на „БСП лява България" поиска оставката на министъра на правосъдието Христо Иванов. Причината за това е закритото заседание на НС, на което се обсъжда международно споразумение с Международния наказателен съд, което се отнася до релокация на територията на България на свидетели на съда.
Депутатът Чавдар Георгиев заяви, че днес Народното събрание ратифицира на първо четене тайно споразумение с Международния наказателен съд. "Това само по себе си е пълен абсурд, който бе наложен от председателя на Народното събрание. Днес управляващите въпреки съпротивата на „БСП лява България", разглеждаха абсурдни тайни споразумения. Народните представители бяха накарани на гласуват на тъмно", посочи Георгиев. По думите му този ратификационен закон трябва да бъде абсолютно публичен. "Това е огромен скандал и точно заради това министърът на правосъдието трябва да си подаде незабавно оставката. След като са забъркани такива каши, някой трябва да носи отговорност. Народното събрание бе унизено", бе категоричен Чавдар Георгиев.
Според червения депутат е иззета основната конституционно определена функция на НС - при това абсолютно умишлено с гласовете на управляващите. Наблягайки, че е един от малкото, които са прочели документа, Георгиев бе категоричен, че няма основание да бъде секретен. Дори в самото споразумение пишело, че не е секретно, изпълнението му би следвало да има поверителен характер.
Народното събрание беше принизено до степен, че депутатите гласували "на тъмно", според него. "Никой не знаеше за какво споразумение с Международния наказателен съд става въпрос", коментира Георгиев, цитиран от "Сега".
"Това е огромен скандал и при такъв скандал министърът на правосъдието, ако има доблест, трябва незабавно да си подаде оставката", посочи социалистът, допълвайки, че някой трябва да носи отговорност за чиновниците, които са договаряли.
Не ставало ясно и кой е засекретил документа. Нормалната законодателна процедура днес била заличена. Народния представител Емил Димитров също имал основания да поиска този закон да не се разглежда, тъй като в Правна комисия Правосъдното министерство не благоволило да бъде представено от министър или зам.-министър, а просто пратили някакъв чиновник, наблегна Георгиев.
Този законопроект може да бъде приет, ако ще допринесе за изпълнение на функциите на Международния наказателен съд, но редът, по който беше приет, беше безкрайно унизителен, възпротиви се народният представител.
В доклада на Комисията по правни въпроси се посочва, че споразумението с Международния наказателен съд е подписано в София на 20 ноември 2014 г. Целта му е уреждането на условията, при които ще се приемат на територията на Република България свидетели на Международния наказателен съд, както и регламентирането на техните права и възможности за интегриране в обществото.
Споразумението предвижда разходите във връзка с прехвърлянето на преместеното лице и пътуването му да са за сметка на Международния наказателен съд, а поемането на разходите за услугите, предоставяни на лицето на територията на Република България, да се договаря за всеки конкретен случай.
В случай, че се наложи те да бъдат поети от България, е предвидено да бъдат за сметка на бюджета на съдебната власт.
В Споразумението се предвижда контактна точка от името на България да бъде прокуратурата. Споразумението е класифицирано, с оглед неговия предмет и съдържание, с ниво на сигурност на информацията "за служебно ползване", във връзка с което се предвижда то да не се обнародва в "Държавен вестник", се посочва още в доклада на комисията.
От БСП заявиха, че министърът на правосъдието е изразил готовност за среща с представители на парламентарната им група.