Общини на ръба на оцеляването, но не искат сливане

Малките общини са на ръба на оцеляването.В същото време градове и села под 2000 души продължават да поддържат общинска администрация, съобщи bTV.

Процесът в повечето европейски страни е в посока на окрупняването на по-малки съседни общини в една. Така администрацията става по-гъвкава, а разходите за издръжката ѝ - по-малко.

В момента в България има 265 общини, което означава, че всяка от тях има общински съветници, които според броя на населението могат да достигнат до 101. Тези общини имат отделна администрация и самостоятелен бюджет.

Антон, Чавдар, Пирдоп, Златица, Челопеч, Мирково, Копривщица са 7 съседни общини в Средногорието. 4 от тях са общини, но нямат други населени места в пределите си. Преди 1989 г. тези градчета и села били окрупнени в община Средногорие. Днес обаче всяка населено място има отделна администрация, кмет и бюджет.

Община Челопеч се състои само от едно населено място.Като община може да кандидатства за европейски средства като самостоятелна юридическа единица - привилегия, която не би била възможна при сливане със съседна община.

Логично е да съм против, защото този финансов комфорт, който имаме, ще се загуби. Окрупняването, от друга страна, е правилният процес, ако искаме администрацията да е ефективна", казва инж. Алекси Кесяков, кмет на община Челопеч.

Заради промишлеността и заводите наоколо безработицата е 3 процента. Повечето от незаетите са жени. В малките общини европрограмите често са единствената възможност за работа. В съседната община Чавдар се хвалят с най-много спечелени европроекти на глава от населението.

Не виждам смисъл. Справяме се , усвояваме проекти, за какво ни е да се окрупняваме, след като някои от нас доказват, че могат да се справят”, коментира Маня Лазарова, секретар на община Чавдар.

Малко по на север обаче картината е различна. В една от най-бедните общини – Роман, издръжката на администрацията гълта около два милиона лева годишно. Но и тук са против сливането, защото би създало трудности за хората.

Даже те се затрудняват да дойдат до общинския център и много от хората, които ползват лекарства или имат нужда от някаква административна услуга, ангажират кметовете и кметските наместници, за да си спестят парите”, казва Севдалина Джамбазка, секретар на община Роман.

В 21 век малките населени места в тази община нямат достъпдо интернет, а често и до телефон.

Голяма част от неудобствата при евентуално сливане на по-малките общини може да се разрешат чрез електронно правителство, което чакаме от години.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини