Днес областната управа в Смолян беше домакин на първата по рода си като мащаб регионален българо-гръцки форум. За трансграничния форум пристигна 38 - членна гръцка делегация, ръководена от префекта на Източна Македония и Тракия Георгиос Павлидис. „Инициативата за провеждането на форума се роди на последната ни среща с г-н Павлидис, на която обсъдихме сферите за сътрудничество между двете области през следващите години”, обяви при откриването на губернаторът на Смолян Недялко Славов.
Славов посочи, че срещата се провежда в подходящ момент- точно преди стартирането на програмите в новия финансов период 2014-2020 г. Представители на управителните органи на програмите от българска страна и техническият секретариат разясясниха параметрите и информираха за новостите, свързани с кандидатстването по програмите.
Областният управител очерта очакванията и приоритетните сфери на сътрудничество и подчерта, че е нужна съвместната работа за реализацията на мащабни проекти между двата региона.
„Например, ако ще правим социално центрове – те да бъдат регионални, а не само общински, ако ще изпълняваме мерки за защита от природни бедствия, да се търси по-генералният ефект.”, допълни още Славов. Сред целите на форума е и всеки представител на институция и общини, които присъстват да намерят партньори за реализирането на своите идеи и проекти.
Областният управител благодари на г-н Павлидис за приноса му за развитието на българо-гръцките взаимоотношения: „Той бе двигател, благодарение, на който се реализираха много успешни проекти между нас и се радвам, че съдбата определи да работим заедно отново.”, завърши той.
„Целта на днешната среща е не да разменяме академични визитки. Важно е да получим резултати в предложените програми за регионалното развитие на Южна България и Северна Гърция, каза при откриването на срещата и Павлидис. Според него от затворените гранични пунктове е загубила много икономиката на двете страни. Затова е важно сега да се използват новите програми, да се подготвят проекти от българска и гръцка страна, с които да се кандидатства и да се отворят нови пътища и пунктове, защото само така могат да се свържат двете държави. „Без отворена граница няма икономика и няма развитие”, аргументира становището си Павлидис. „Нашите съвместни проекти трябва да продължат, да се реализират и финансират, за да може нашите два народа да имат съвместно икономическо развитие, посочи още областният управител на Източна Македония и Тракия.
СмолянБГвести.нет