Газовият транзит през Украйна губи значение за Европа и ако спре, без гориво може да остане само България, пише днес руският вестник "Независимая газета".
Изданието съобщава за изводите, съдържащи се в доклад на германски учени от Института за изучаване на енергийната икономика, предаде БТА.
Преди два дни Украйна обяви, че вероятно ще спре напълно вноса на руски газ от 1 април тази година или ще купува малки обеми. Румъния пък заяви, че ще се снабдява от собствени източници.
Транзитът на газ през Украйна няма стратегическо значение за Европа, смятат експертите. Спиране на транзита за месец-два не би създало сериозни проблеми на европейците, изградили в страните си гъста мрежа от алтернативни газопроводи.
"Разгледахме сценарии, при които руските доставки през Украйна и за тази страна прекъсват за две седмици, а също за три и за шест месеца, или пък спират изобщо", цитира изданието Харалд Хекинг, съавтор на анализа, коментирал пред "Дойче веле".
Само шестмесечно спиране на руския газ, подаван през Украйна, може да застраши с криза България, се констатира в доклада.
Зимно време при нарушаване на транзита може що-годе сериозно да пострада единствено самата Украйна, а освен това Турция, Македония и България. Тоест дори ако доставките спрат за половин година, проблеми ще има само една държава от ЕС - България, смятат авторите на доклада.
Те обаче уточняват, че в случай на силни студове няма да бъде задоволено и цялото търсене на газ в Гърция, Италия, Босна и Херцеговина.
Европейската комисия съобщи преди два дни, че е изпратила изложение на възраженията до Българския енергиен холдинг (БЕХ), с което го информира за предварителното си становище, че може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до ключови газови инфраструктури в България.
Изпращането на изложение на възраженията не предрешава изхода от разследването, отбелязва ЕК.
Еврокомисарят за конкуренция Маргрете Вестаге уточни, че антитръстовите правила на ЕС са важен инструмент за допринасяне за европейския енергиен съюз.
"Трябва да премахнем препятствията, за да могат гражданите и бизнесът в ЕС да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се конкурират на българките пазари на доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ", допълни Вестаге.
Поредният кръг на тристранните преговори между Русия, Европейската комисия и Украйна за доставките на природен газ ще се проведе не по-рано от началото на април, съобщиха вчера от Брюксел. По-рано бе съобщено, че преговорите ще се проведат до края на април, но точна дата не бе посочена. В момента тя се обсъжда. Предишният преговорен кръг бе на 20 март в Брюксел.