6 месеца срок за здравно неосигурените да си платят. Преглед на печата

Докладът на Европейската комисия за България е водеща тема на вестниците в четвъртък.

„Европейската комисия разпространи  поредните доклади за България и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени "след около година".
Първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс коментира в официалното съобщение на комисията по този повод, че политическите неясноти и други предизвикателства са направили задачата за реформи у нас трудни. Все пак е положителен знак, че в много области проблемите бяха отчетени и бяха очертани решенията. Сега е време да се действа. Реформите, обхванати от доклада, ще помогнат за постигането на доверие сред гражданите и инвеститорите, добавя Тимерманс.
Докладът показва, че предвид политическата несигурност в страната през изминалата година напредъкът е бавен и са необходими допълнителни стъпки, се казва в прессъобщение на ЕК.
Фактът, че през периода, обхванат от настоящия доклад, се изредиха три различни правителства, както и липсата на работещ парламент определено допринесоха за недостатъчната решимост за реформи, се отбелязва в доклада.
По важни въпроси, като осигуряването на разпределяне на делата на случаен принцип и почтени назначения на важни съдебни длъжности, на действията на компетентните национални институции продължава да липсва решимост, която е необходима за изграждането на доверие, се казва още в документа.
Действията във връзка с добре познатите проблеми в областта на корупцията и организираната престъпност продължават да бъдат откъслечни, като им липсва стратегическа насока..." - в. „Труд".

„Следващият доклад на Европейската комисия ще бъде публикуван "след около година". Това е записано в окончателния вариант на мониторинговия доклад на Брюксел за напредъка на България в съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. Първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс коментира, че политическите неясноти и други предизвикателства са направили трудна задачата за реформи в България...
Висшият съдебен съвет и прокуратурата се посочват за пример в доклада на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка. От Брюксел отчитат работата на двете институции и усилията, които са положени за извършване на реформи до постигането на реална промяна.
"Примери за това са анализът на Висшия съдебен съвет за натовареността на съдилищата и прокуратурите и изпълнението на реформата на главния прокурор на прокурорските служби, които са почти приключили", се отбелязва от евронаблюдателите...
ПРЕПОРЪКИТЕ
- Присъдите бързо да се прилагат
- Задължителна реформа на ВСС, в която да участва гражданското общество
- Да бъде решен проблемът със съдебните назначения
- Да бъде избран нов главен съдебен инспектор
- Да се реши проблемът със случайното разпределение на делата
- Да се приложат идеите от Стратегията за съдебна реформа заедно с предложенията за децентрализация на прокуратурата
- Да се приемат промени в Наказателния кодекс за решаване на проблемите с борбата с корупцията и организираната престъпност
- Да се приеме ясен график за приоритетите при написването на новия Наказателен кодекс
- Да се реши проблемът с неравномерното натоварване на магистратите заедно с приемане на нови дисциплинарни процедури
- Да се гарантира прилагането на съдебните решения, за да не случват повече бягства на осъден..." - в. „Стандарт".

„Оценяваме доклада на Европейската комисия (ЕК) като обективен и като важна поредна стъпка в партньорството между страната ни и ЕК в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка. Той очертава коректно множеството области на проблеми и отсъстващ напредък. Страната ни продължава да изостава от стандартите на ЕС в областта на правосъдието, върховенството на закона, защитата правата на човека и установяването на свободно от корупция управление. Резултатите от Евробарометър убедително доказват, че тази достойна за съжаление оценка се споделя не само от ЕК, но и от цялото българско общество.
Това се казва в изявление на министъра на правосъдието по повод евродоклада, разпространен от пресцентъра му. Ето какво още казва Иванов:
Сред малкото позитивни наблюдения, особено ценим констатацията, че правителството е започнало да нарича проблемите с техните имена и в лицето на актуализираната Стратегия за съдебна реформа има детайлен план за излизане от така подробно описаната в доклада стагнация.
Този доклад може да бъде единствено повод за сериозен размисъл и преоценка на досегашни политики и практики от всички институции, имащи отношение към правосъдието и борбата с престъпността и корупцията..." - в. „24 часа".

„Поредният силно критичен доклад на Европейската комисия, в който специално се набляга на противодействие на корупцията по високите етажи на властта, предизвика разнобой в правителството. Разминаването дойде по въпроса как най-после да започне да се води ефективна борба с подкупността по високите етажи на властта. Вицепремиерът Меглена Кунева и правосъдният министър Христо Иванов едновременно обявиха два различни екшън плана.
Иванов, който отлетя за среща на министрите от ЕС в Рига, изпрати писмено становище, че трябва да се създадат нови, автономни органи за борба срещу корупцията. Единият ще е специализиран за разследване на корупцията в държавното управление по модела на румънското прокурорско звено. Другият ще се занимава със задълбочена проверка на имущество и конфликт на интереси.
Вицепремиерът Меглена Кунева, която наблюдава секторите правосъдие и вътрешен ред, обаче смята, че няма място за нов орган за разследване по модела на Румъния. "Това ще означава натиск върху бюджета, което е ясно, че не можем да си позволим", аргументира се тя..." - в. „Сега".

„За състоянието на съдебната система невинни няма, няма как и ние да не носим своята отговорност. Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова пред журналисти в парламента в коментар на поредния евродоклад за напредъка на България.
Тя посочи, че критиките в него се отнасят и за последния период на правителството на Бойко Борисов, на кабинета на Пламен Орешарски, както и на двете служебни правителства с премиери Марин Райков и Георги Близнашки.
Мая Манолова обяви, че е време за решителни крачки, и поясни, че подкрепата на опозицията за съдебната реформа е знак за това. Ние сме готови да поемем и съотготоворност заедно с управляващите за тежки промени и реформи. Топката е в полето на Министерство на правосъдието и правителството и те трябва да изпълнят своите ангажименти и с пакет от мерки, и с управленски действия, заяви тя.
Няма как да ти вярват българските граждани, ако говориш, че ще се бориш с корупцията с ново звено, а в същото време да развиваш корупционна схема пред очите на всички, коментира още Манолова. Според нея програмата за санирането на панелните блокове е най-голямата корупционна схема. Реалното намерение на четворната коалиция да се бори с корупционните практики е достатъчно лицемерно, защото пред очите ни се разиграва най-големият корупционен модел, на който сме били свидетели през последните години, т.нар. програмата за саниране на многопанелни сгради, заяви тя.
Става дума за грандиозна корупционна схема, с която управляващите планират да купят местните избори, посочи Манолова..." - в. „Дневник".

Промените в закона за здравното осигуряване и съдбата на българите, които не са здравно осигурени също е сред актуалните теми на всекидневниците.

„Здравното министерство спира амнистията за данък здраве. Здравно неосигурените ще имат само още 6 месеца, за да си върнат правата срещу внасянето на осигуровки за последните 3 години. След този период всеки неосигурен ще трябва да заплати всичките си невнесени здравни вноски, за да ползва доктор без пари. Това гласят промени в закона за здравното осигуряване, които прие правителството в сряда. Предстои те да се разгледат и от депутатите.
Новият режим ще влезе в сила 6 месеца след приемането на промяната, обясни здравният министър Петър Москов. И допълни: "Ако вие се ударите с безкрайно скъпата си кола и това изисква един месец лечение в болница - лечение за около 50 000, 100 000 или 200 000 лева - вие няма как да възстановите правата си с 500 лева за последните три години. Ще бъдете така добър да заплатите всичко, което дължите от началото на здравноосигурителния модел, както го правят повечето от нас", подчерта Москов.
Според неговото ведомство по този начин ще се увеличат приходите от здравни вноски за касата. Без редовни здравни вноски у нас са около 2 млн. души, но повече от половината не се осигуряват и не ползват здравната ни система, защото живеят в чужбина. Според анализите на финансовите институции над 400 хиляди от останалите неосигурени българи са бедни хора, които са изпаднали от социалната система и не могат да си погасят борчовете..." - в. „Стандарт".

„Правителството одобри и предлага на Народното събрание да приеме промени в Закона за здравното осигуряване...
Създава се правна регламентация за извършване на съвместни проверки от представители на държавата и съсловните организации за спазване на правилата за добра медицинска и добра фармацевтична практика, на утвърдените медицински стандарти и на Националния рамков договор. Освен това НЗОК се задължава да извършва проучване на удовлетвореността на пациентите от заплатените от нея здравни услуги...
Пакетът от медицински услуги, който заплаща НЗОК, се разделя на основен и допълнителен. Конкретните медицински дейности, които ще се включват в пакетите, ще се регламентират с наредба на министъра на здравеопазването.
С предложените промени се предвижда от началото на 2016 г. да започне поетапно повишаване на размера на осигурителния доход, върху който държавата ще внася здравноосигурителните вноски, с 5 на сто годишно до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. В момента държавата плаща само половината от него...
Като част от мерките за подобряване на събираемостта на здравноосигурителните приходи и повишаване на приходната част на бюджета на НЗОК, се предлага също лицата с прекъснати осигурителни права да ги възстановяват след заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски..." - в. „24 чада".

Сътрудничеството с НАТО в променената международна обстановка и ангажиментите на страната ни към алианса също са сред водещите теми.

„НАТО планира да разположи командни пунктове и сили за бързо реагиране в шест европейски страни по фронтовата линия с Русия, стана ясно от изказване на помощник държавния секретар на НАТО Виктория Нюланд в реч пред института "Брукинг". Според формулировката на Нюланд тези страни ще формират "фронтовата линия на свободата", но имената им не бяха посочени. "Всички прекрасно разбираме, че съдбата на свободна Eвропа зависи от Украйна. Тяхната "фронтова линия на свободата" се отнася и за нас", заяви Нюланд, която съпровождаше държавния секретар на САЩ Джон Кери при посещението му в София преди седмица. Предполага се, че планът включва и разполагането на командно-контролен пункт в България, договорено при срещите на Кери у нас.
Нюланд посочи, че обединените сили на НАТО в момента действат по море, по суша и във въздушното пространство на Полша, България и Румъния, а алиансът иска решително да засили отбраната на източните си граници. "Необходимо е създаването на командни и контролни центрове в шест фронтови държави. НАТО е отбранителен съюз, целта ни е да сдържаме агресията. В случай че тази тактика обаче не успее, трябва да сме подготвени", заяви тя.
В тази връзка българското правителство внася промени в закона за отбраната, които създават правна възможност натовски структури на наша територия да се окомплектоват с български военнослужещи и цивилен състав. Промените се отнасят както за съществуващия Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО, така и за бъдещия командно-контролен натовски пункт, договорен при посещението на Кери..." - в. „Сега".

„Чуждестранни военни ще се включват в мисии на НАТО на наша територия
Правителството предлага на Народното събрание промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на България, за да се създаде правна възможност международна организация на територията на страната да се комплектова с български военнослужещи и цивилен състав...
Пример за такава организация е Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. Според сегашните разпоредби на ЗОВС, военна служба в мирно време на територията на България може да се изпълнява в Министерството на отбраната, в Българската армия, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, както и в други държавни органи и ведомства, но не съществува хипотеза това да става в състава на многонационални формирования.
С новите текстове се въвежда и ясна регламентация на срока за заемане на длъжности в задгранични представителства, в международни организации или в други международни инициативи на и извън територията на страната. Предвижда се той да бъде три години, с възможност за еднократно удължаване до една година, освен ако не е предвидено друго със закон, международен договор или в изискванията за заемане на съответната длъжност. Условията и редът за командироване ще се определят с правилника за прилагане на закона, а в случаите на командироване в задгранично представителство на България - и със Закона за дипломатическата служба..." - в. „24 часа".

„България и Министерството на отбраната не мобилизират войски, нито подготвят война срещу която и да е държава, се казва в изпратено до медиите днес съобщение от военното ведомство. То е по повод изказване от трибуната на парламента на лидера на "Атака" Волен Сидеров, който направи аналогии между случващото се в Украйна, където се взимат запас българи от Одеса, и ситуацията у нас...
Във връзка с твърденията на лидера на "Атака", че в различни градове на страната върви процес на мобилизация и се изпращат повиквателни към военнослужещи от запаса, от МО уточняват, че военните окръжия извършват периодично актуализация на списъците за окомплектоване и това е причината да са изпращани повиквателни заповеди до български граждани, които имат военна подготовка.
"Проверката на списъците на ангажираните във военновременните формирования хора се налага заради отпадане по различни причини (болест, напускане на страната за дълъг период от време, гледане на дете до 3 г., навършване на пределна възраст за служба в запаса, промяна на постоянния им адрес и др.). В тези случаи структурите на Централно военно окръжие връчват повиквателни на други запасни, които отговарят на условията. Това е ежедневна дейност, която се организира и изпълнява в мирно време, съгласно изискванията на Закона за отбраната и Въоръжените сили", се казва още в официалната позиция на военното ведомство..." - в. „Дневник".

„С измененията в ЗОВС се създава нормативно основание за субсидиране със средства от държавния бюджет на Съюза на офицерите и сержантите от запаси и резерва, който е юридическо лице с нестопанска цел. Това ще позволи да се осигури целево финансиране във връзка с административното осигуряване на председателството на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва на страните-членки на НАТО, което българският Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва изпълнява в периода 2014-2016 г..." - в. „Труд".

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ба
    бай уй
    1 0
    13:04, 29 яну 2015
    До де сопа не тропа,явно трендафил няма да изникне с тия..
Последни новини