Държавността трябва да се върне и в ромските махали, защото липсата й води до случаи като тези, при които лекари са пребивани. Това коментира в сутрешния блок на БиТиВи здравният министър Петър Москов. Заедно с министъра на вътрешните работи Веселин Вучков те се споразумяха вчера линейките да влизат в ромските махали само с охрана.
Заради обвиненията, които получи за позицията си, Москов посочи, че може да ги поеме, защото цената за това е лекарите да бъдат защитени, за да лекуват пациентите.
Работата на Българския хелзинкски комитет (БХК) е да защитава правата на хората, нямам спор с тях, но имам с всеки, който нарича мерките за охрана на линейките расизъм и фашизъм, коментира още Москов. Вчера от БХК осъдиха като "расистка заплаха" изказването на министъра на здравеопазването Петър Москов, че екипи на Спешна помощ няма да влизат в ромски махали, в които преди е имало посегателства над лекари, ако не е гарантирана сигурността им.
Чух много от нещата, които се казаха за думите, които съм произнесъл. За част от тях аз си взимам бележка и поднасям извиненията си, ако са били по-силни думи, но това, от което няма да отстъпя е, че насилие върху лекарите аз няма да допусна, с цената на каквото и да било, защото това е в интерес на всички нас като общество, и на пациентите, заяви здравният министър.
Ако възможността да лекуваш се нарича фашизъм, хората, които бият лекарите антифашисти ли са, попита Москов риторично.
"Това, което съм казал за циганските махали не е извадено пред скоба, то просто е част от статистиката. За това, че 3/4 от тези инциденти се случват в ромските махали виновен не е министърът и с каквито и думи да го кажеш това няма да се промени", допълни министър Москов.
Той коментира, че така нареченото "Ромско включване", за което преди години бяха похарчени доста пари, не е помогнало за интеграцията на тези хора. "Толкова сме се включили, че в сериозна част в тези махали държава липсва", обобщи министърът. Той посочи, че там хората живеят с чувство за безнаказаност, което е насаждано тъкмо заради отказа на държавата да приобщава тази общност.
По-късно министърът на правосъдието Христо Иванов заяви при представянето на изследване за речта на омразата на институт "Отворено общество", че изказването на здравния министър Петър Москов е неподходящо. Попитан как се прилага залегналият в коалиционното споразумение принцип за противопоставяне на езика на омразата, Иванов заяви, че до момента не се прилага.
"Това, което наблюдавам, е че политическата коректност е измислено, сложно название на приличието", допълни той.
Москов съобщи, че се обсъжда повишаването на заплатите в центровете за спешна помощ.
От следващата година средните заплати на работещите в Спешна помощ ще бъдат увеличени с 20%, посочи той. "Това е ангажимент на правителството, на мнозинството и на министерството", заяви той и обясни, че това не означава, че те ще се дават на калпак. "В натоварените, в отдалечените спешни центрове ще се получи значително увеличение на заплата и там заплатите на лекарите, работещи в Спешна помощ ще могат да бъдат изравнени с тези на колегите им в болниците", каза министърът и добави, че няма да има заплати под 800-1000 лева на лекар.
Плащането на здравни вноски е задължение и неосигурените български граждани трябва да разберат, че има сериозна разлика между това да си осигурен и да не си, коментира още Москов, с което даде насоки за следващите стъпки, от които има нужда реформата в здравеопазването.
ммдаа
гюро
спароу джак